Zamknij

Jak znaleźć dobrą książkę? Oto kilka sposobów!

14:46, 18.05.2021 | M.W
Skomentuj

Kiedyś dostęp do książek był ograniczony i nawet w bibliotekach wybór dostępnych pozycji nie był zbyt wielki. Dziś księgarnie internetowe, wydawnictwa i biblioteki miejskie regularnie proponują liczne tytuły, których jest zwyczajnie zbyt dużo, aby z każdym się zapoznać. Jak wśród tak wielu książek znaleźć historię, od której trudno się będzie oderwać? Jest na to kilka sposobów.

 

Zamiast bestsellerów ? książki nagradzane

Oczywiście wśród światowych czy polskich bestsellerów na przestrzeni ostatnich lat znalazły się wartościowe tytuły, jednak warto pamiętać, że najczęściej wybierana książka niekoniecznie jest tą najciekawszą i najlepiej napisaną. Gusta literackie to dość indywidualna kwestia, ale coraz częściej literaturoznawcy wypowiadają się negatywnie na temat bestsellerowych powieści. Zamiast podążać za tłumem, który nie zawsze idzie w dobrym kierunku, warto sięgnąć po książki wysoko oceniane przez specjalistów. Wyróżnieniem dla autora takich dzieł może być prestiżowa nagroda literacka. Tytuły, które były do tego rodzaju nagród nominowane, są podawane do informacji w wielu serwisach. Przykładem wartych uwagi nagród literackich może być nagroda Nobla, Bookera, Goethego, Vilenica, albo Nebula. Niektóre nagrody odnoszą się wyłącznie do jednego gatunku, tak jak w przypadku nagrody Brama Stokera, którą honoruje się autorów horrorów.

Serwisy branżowe i blogi z recenzjami

Internet pełen jest serwisów, stron, portali i blogów poświęconych literaturze. Na większości z nich wśród regularnie dodawanych artykułów, branżowych ciekawostek i wpisów, znaleźć można recenzje nowych tytułów. Na stronach księgarni internetowych zwykle można spodziewać się głównie zapowiedzi, pojawiających się także na portalach prowadzonych przez wydawnictwa, ale i ocen wydanych już pozycji. Opinie pisane są przez czytelników, którzy zdecydowali się na zakup danej książki i chcą podzielić się swoimi wrażeniami po jej przeczytaniu. Nie wszystkie oceny są pozytywne, wiele z nich jest bardzo krytycznych, ale dzięki nim szybko można dowiedzieć się, czy dana książka jest warta przeczytania.

Znając swój ulubiony gatunek literacki, warto poszukać blogów z recenzjami prowadzonych przez osoby o podobnym guście czytelniczym. Wielu pasjonatów opisuje na nich zarysy fabuły, intrygi, ciekawostki i subiektywne oceny różnych powieści. Obserwując tego rodzaju blog, można regularnie otrzymywać ciekawe rekomendacje.

Lokalne biblioteki i księgarnie

W bibliotekach i księgarniach pracują ludzie, którzy mają regularny kontakt z naprawdę wieloma książkami. Często takie osoby, szczególnie pracujące w bibliotece, ukończyły wyższe studia kierunkowe, dzięki którym zapoznały się z obszerną literaturą światową. Poszukując lektury dla siebie, warto czasem wybrać się na spacer do pobliskiej biblioteki lub lokalnej księgarni, aby zwyczajnie zapytać pracującą tam osobę o zdanie. Ilość propozycji, którą można w ten sposób otrzymać, potrafi zaskoczyć nawet najbardziej oczytanych.

W bibliotekach często organizowane są kółka czytelnicze, dyskusyjne kluby książki, albo spotkania z autorami. Każde tego typu wydarzenie to szansa na poznanie ciekawych ludzi, odbycie interesującej wymiany zdań i otrzymanie poleceń nowych tytułów wartych przeczytania.

Jak szukać ciekawych tytułów w księgarniach internetowych?

Większość księgarni internetowych, tak samo, jak dział z książkami Allegro pod adresem https://allegro.pl/kategoria/ksiazki-i-komiksy, posiadają filtry, dzięki którym można wyselekcjonować interesujące tytuły. Podstawowym tego rodzaju filtrem jest gatunek książki, jak romans, komedia, horror, a nawet poradnik. Gdy ma się ochotę poczytać coś lekkiego, warto zajrzeć do literatury obyczajowej, natomiast gdy chce się przeczytać coś z większą dozą akcji, lepszym wyborem może być na przykład kryminał.

Poszukując dla siebie książki w księgarni internetowej, warto zwrócić uwagę także na wydawnictwa i autorów. Każde wydawnictwo zajmuje się wydawaniem pozycji z określonych gatunków, wśród których często zauważyć można podobny styl lub budowę fabuły. Jeśli w ostatnim czasie czytało się dobrą książkę, może warto poszukać tytułów wydanych przez to samo wydawnictwo? Dobrym pomysłem może być także sprawdzenie innych powieści napisanych przez czytanego wcześniej autora.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%