Zamknij
REKLAMA

Co robić, kiedy kot nie chce jeść?

12:58, 08.09.2021 | materiały partnera

Problemy z jedzeniem nie występują u zdrowych kotów. Zdecydowana większość mruczków chętnie zagląda do miski. Dlatego, gdy kot nie chce jeść, to powinien być to dla nas alarmujący sygnał. Absolutnie nie powinniśmy zignorować takiej sytuacji! Co robić, gdy kot stał się niejadkiem? Czy warto odwiedzić weterynarza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Może Twój kot się stresuje? 

Zastanów się, czy gdy spotka Cię jakieś nieszczęście, to masz ochotę, by dużo jeść? Najpewniej nie. W takich sytuacjach większość z nas nie ma apetytu i zupełnie zapomina o tej potrzebie! Pod tym względem koty zachowują się tak samo. Taka reakcja na silny stres jest zupełnie normalna, dlatego, gdy podajesz swojemu mruczkowi pyszną mokrą karmę dla kota lub jego ulubione przysmaki, a on ich nie chce, to najpierw powinieneś zastanowić się nad tym, czy i czym Twój kot może się stresować?

Przyczyny mogą być naprawdę różne. Może w ostatnim czasie zmieniliście miejsce zamieszkania? A być może zakupiłeś głośny odkurzacz, którego kociak się boi? To kilka sytuacji, które mogą wywołać u kota silny stres. W takiej sytuacji nie możemy zrobić nic innego, jak spróbować zachęcić mruczka do posiłku. Wystarczy postawić go przed miską, dzięki czemu może przypomni sobie, że powinien zjeść. Możemy także kupić pyszne smaczki, które zazwyczaj stosuje się do tresury, ale świetnie sprawdzają się również jako zachęta do jedzenia. 

Czy na pewno podajesz kotu odpowiednią karmę?

Następnym powodem, dla którego kot niechętnie zagląda do miski, może być … karma dla kota! Jeśli niedawno zmieniłeś mu karmę, to najpewniej mruczkowi nie posmakowała lub zwyczajnie woli tamtą poprzednią i po prostu się zbuntował. Nie zapominajmy, że koty mają swoje nawyki i upodobania, zupełnie tak jak ludzie. Najłatwiejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ponowna zmiana karmy - na taką, która była wcześniej podawana lub na jeszcze inną - duży wybór znajdziesz np. w sklepie internetowym Wataha. Warto też tutaj dodać, że koty powinny dostawać zarówno suchy, jak i mokry pokarm. Ten drugi zawiera w sobie duże ilości wody, co zapobiega problemom z nerkami i nie tylko. Jeśli będziemy podawać mruczkowi jedynie suchą karmę, to niestety doprowadzi do wielu problemów zdrowotnych w przyszłości. 

Sprawdź, czy Twojego kota nie dopadła choroba

Czasem jednak okazuje się, że ani stres ani zmiana karmy na nową nie jest przyczyną niechęci do jedzenia u kota. W takiej sytuacji należy koniecznie udać się do weterynarza. Istnieje bowiem możliwość, że nasz kot jest chory! Jeśli zareagujemy wystarczająco wcześnie, to najpewniej wystarczy leczenie oparte na odpowiedniej karmie oraz podawaniu leków. Pamiętaj - nie zwlekaj, ponieważ chodzi tutaj o zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela!

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%