Zamknij

Jak wyznaczyć sumę ubezpieczenia w polisie na życie?

10:39, 03.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:39, 03.11.2021
Skomentuj

Głównym zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie bytu najbliższych. Oznacza to, że musimy wyznaczyć taką sumę ubezpieczenia, która nie tylko będzie zadośćuczynieniem po stracie, ale również pomoże rodzinie utrzymać poziom życia czy spłacić wszelkie zobowiązania. Podpowiadamy, jak wyznaczyć sumę ubezpieczenia.

Czym jest suma ubezpieczenia?

Decydując się na wykup polisy na życie, towarzystwo ubezpieczeniowe przedstawi nam jej kilka wariantów, z których każdy będzie różnił się sumą ubezpieczenia. Inaczej mówiąc, suma jest maksymalnym pułapem finansowej odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. W razie śmierci posiadacza polisy będzie to zadośćuczynienie, które otrzymają wszyscy beneficjenci (mogą nim członkowie rodziny, ale również np. bank, w którym ubezpieczony ma kredyt hipoteczny). Suma ubezpieczenia jest również brana pod uwagę, gdy ubezpieczonego poważnie zachoruje lub ulegnie wypadkowi komunikacyjnemu i np. utraci zdolność do wykonywania pracy. Wówczas otrzymuje określony procent odszkodowania lub kwotę wcześniej ustaloną i zapisaną w plisie.

Jak ją wyznaczyć?

Istnieje kilka sposobów na wyznaczenie sumy ubezpieczenia adekwatnej do potrzeb. Jeśli naszym celem jest zabezpieczenie bytu najbliższych, to powinniśmy wziąć pod uwagę swoje dochody. Wystarczy określić średni dochód i pomnożyć go 36 razy. Inną metodą jest zsumowanie wszystkich rocznych wydatków (kosztów utrzymania) i pomnożenie ich raz 6. Pod uwagę możemy również wziąć takie kwestie jak np. całkowity koszt kredytu hipotecznego, studiów dzieci, innych zobowiązań długoterminowych, które w razie straty źródła dochodu w rodzinie mogą być przyczyną poważnych strat.

W ten sposób wiemy, że suma ubezpieczenia została wyznaczona na podstawie realnych kwot. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują polisy, w których suma ubezpieczenia może wynieść od 10 tysięcy do nawet miliona złotych. Należy jednak pamiętać, iż w wypadku osób po 50. roku życia wysokie sumy ubezpieczenia nie będą dostępne.

Czy warto ubezpieczać się na wysoką kwotę?

Biorąc pod uwagę, iż wysoka suma ubezpieczenia wiąże się ze znaczącymi kosztami w postaci składki ubezpieczeniowej, na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Musimy zdawać sobie sprawę, iż w przypadku sumy, która wynosi np. milion złotych, towarzystwo ubezpieczeniowe może oczekiwać przeprowadzanie dodatkowych badań stanu zdrowia potencjalnego klienta. Ma to pomóc w oszacowaniu ryzyka, jakie wiąże się z zawarciem tego typu umowy. W wypadku osób starszych towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej rezygnują z obszernych ankiet na temat zdrowia, co jednak oznacza, że suma ubezpieczenia nie będzie wysoka.

Osobom, które poszukują korzystnej polisy na życie, sugerujemy wizytę w Eurofinance. Gdański oddział naszej multiagencji specjalizuje się w doradztwie w sprawach ubezpieczeniowych, które dotyczą życia. Uzyskasz w niej nie tylko fachową poradę, ale również będziesz mógł podpisać dobrą umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. A to wszystko w trakcie jednej, kilkunastominutowej rozmowy z naszym agentem!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%