Zamknij

To może spotkać każdego właściciela psa. Problem narasta w całej Polsce

Źródło: Radio ZET / pomorska.pl / tvn24.pl 10:00, 28.07.2025 Aktualizacja: 11:25, 28.07.2025
Skomentuj Obraz aleksandarlittlewolf na freepik Obraz aleksandarlittlewolf na freepik

W Polsce rośnie liczba pogryzień przez psy. Jak podaje Radio ZET, tylko w 2024 roku odnotowano prawie 27 tysięcy takich przypadków, a najnowsze statystyki też nie napawają optymizmem.

Według danych cytowanych przez Radio ZET, w 2024 roku psy pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Problem nie maleje – w pierwszym półroczu 2025 roku szczepień przeciw wściekliźnie wymagało już ponad 5 tysięcy osób.

Latem, gdy więcej czasu spędzamy na zewnątrz, liczby te mogą jeszcze wzrosnąć.

Nie tylko bezpańskie psy

Choć często zagrożenie stwarzają psy bezdomne, specjaliści podkreślają, że do ataków dochodzi również w kontaktach z czworonogami spacerującymi z właścicielami. Psy zanim ugryzą, wysyłają sygnały ostrzegawcze, które są jednak często błędnie odczytywane przez ludzi.

Do takich sygnałów zaliczają się nie tylko warczenie czy odsłanianie zębów. Jak podkreślają behawioryści, również oblizywanie się czy ziewanie może świadczyć o stresie i poczuciu zagrożenia u psa – choć dla opiekunów wygląda to często uroczo lub zabawnie.

Dlaczego psy gryzą?

Eksperci przywołani przez Radio ZET wskazują, że agresja psa jest najczęściej reakcją obronną. Powodem bywa zaniedbanie, brak socjalizacji lub nieumiejętne traktowanie zwierzęcia.

W Polsce nie ma obowiązku edukacji właścicieli w zakresie zachowań psów – w przeciwieństwie np. do Niemiec, gdzie przed adopcją lub zakupem psa wymagane jest przeszkolenie.

Zdaniem specjalistów, każdy atak jest sygnałem, że w relacji człowieka z psem coś zawiodło i powinien być dokładnie przeanalizowany.

(Źródło: Radio ZET / pomorska.pl / tvn24.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Radny Sławski ODWOŁANY z funkcji kierownika KRUS

Inne przyslowie mówi - zawsze zagryzaj korniszonem albo małosolniakiem. Jakby co Andrzej ma.

Na ukos

08:40, 2025-08-02

Syn premiera buduje kolej do Kołczygłów

Miliony bedą utopione w bloto czy modrale policzyli ile osób pojedzie tym pociągiem 10 osób moze na tydzien

stanisław

08:33, 2025-08-02

Radny Sławski ODWOŁANY z funkcji kierownika KRUS

No cóż. Stare przysłowie głosi . Nie umiesz pić to nie pij .

Z boku

07:17, 2025-08-02

Tadeusz Wejher - KRÓL SZOS z PKS Bytów

Dużo zdrowia i dużych km za kółkiem dobrze że ma chęci do pracy oby tylko świecił przykładem swej pracy dla młodszych kolegów w pksie, Sam człowiek zasuwał kiedyś po 12 a nawet i 16 godzin dziennie, oprócz terminu realizacji zamówienia na głowie jeszcze była jakość wykonywanej pracy, także wiem co to znaczy uczciwa i ciężka praca, dzisiaj mogę więc pouczać ludzi, ja to wam mówię wasz ekspert od spraw życiowych a wiem co mówię bo z nie jednego pieca chleb jadłem, tylko że nikt mnie nie chce słuchać bo każdy ale to każdy udaje mądrzejszego od siebie, dodam jeszcze że ostatnio chamskie i beszczelne komentarze były pisane w moją stronę, mam to gdzieś, możecie mnie wyzywać, krytykować, obgadywać, możecie dać kciuk w górę lub w dół, możecie mnie opluwać, mam to gdzieś a krytykantom powiem jedno, kto choć raz trochę mnie posłucha to na pewno ale to na pewno nie będzie zimą w dziurawych butach chodził.

Olek kapusta

22:12, 2025-08-01

0%