Sprawa, która budziła ogromne emocje, może się w końcu zakończyć. Do Sejmu ma trafić projekt, który zmieni zasady opłat za pobyt w DPS.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, do Sejmu ma trafić projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który zakłada istotną zmianę w systemie opłat za pobyt w domach pomocy społecznej.
Projekt został przygotowany przez biuro Rzecznika Praw Dziecka i ma zostać złożony przez klub PSL. Jego głównym założeniem jest zwolnienie dzieci z obowiązku ponoszenia kosztów pobytu dorosłych członków rodziny w DPS.
To odpowiedź na obowiązujące przepisy, zgodnie z którymi – w określonych sytuacjach – do opłat mogą być zobowiązani także zstępni, czyli m.in. dzieci.
Temat w ostatnim czasie wywoływał coraz większe emocje. W przestrzeni publicznej pojawiały się przypadki, w których do opłat zobowiązywano osoby małoletnie – nawet takie, które nie miały realnej relacji z osobą przebywającą w DPS.
Jedna z nagłośnionych historii dotyczyła kilkuletniego dziecka, od którego żądano regularnych wpłat na rzecz pobytu członka rodziny w placówce. Jak wynika z informacji przytaczanych przez PAP, podobnych przypadków było więcej, a problem nie miał charakteru jednostkowego.
Według Rzecznika Praw Dziecka, Moniki Hornej-Cieślak, obecne przepisy w praktyce dopuszczają sytuacje, w których dzieci są traktowane na równi z dorosłymi w kontekście odpowiedzialności finansowej.
Proponowana nowelizacja ma być stosunkowo prosta – chodzi o zmianę jednego zapisu w ustawie, ale o bardzo dużym znaczeniu praktycznym. Po jej wprowadzeniu dzieci nie będą mogły być zobowiązywane do pokrywania kosztów pobytu dorosłych w DPS.
W ocenie autorów projektu, to krok w stronę uporządkowania systemu i jednoznacznego rozdzielenia odpowiedzialności dorosłych od sytuacji dzieci.
Zmiana ma też zakończyć uznaniowość w interpretacji przepisów przez poszczególne instytucje. Obecnie, jak wskazują inicjatorzy, wiele zależy od praktyki urzędów i konkretnych decyzji administracyjnych.
Projekt wpisuje się w szerszą dyskusję o funkcjonowaniu systemu pomocy społecznej w Polsce, który – jak podkreślają politycy i eksperci – od lat wymaga zmian.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz Sabine van Erp z Pixabay
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ibytow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
I znowu Klasa! 🤣
Obserwator
01:11, 2026-06-22
Niebezpiecznie na drogach. Samochód w rowie
Po dziszejszej ulewie widać ja są ulice wypofilowane w bytowie na Leborskie ci co to projektowali chyba nawet czworki nie ukończyli na Styp Rekowskiego
orzel
20:51, 2026-06-21
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
Dokładnie
Ala
19:13, 2026-06-21
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
Dlatego urzędnicy powinni odpowiadać z własnej kieszeni za takie przekręty
Jagoda
18:51, 2026-06-21