Zamknij
REKLAMA

Honorowy obywatel Leszek Gierszewski. Od Podzamcza do sukcesu

23:05, 09.10.2020 | M.W.
Skomentuj FOT. MARCIN PACYNO
REKLAMA

Euzebiusz Marciniak, Czesław Lang, ks. Paul Breza, Roman Felskowski i… Leszek Gierszewski. To aktualna lista honorowych obywateli Bytowa. W piątek 9 października, w dniu 70. urodzin, twórca sukcesu firmy Drutex został piątym honorowym obywatelem miasta, w którym się urodził. Jak wspomniał, początki jego biznesowej edukacji to podpatrywanie rodziców, którzy prowadzili drogerię na rynku. Gdy podziwiał ich w młodości nie wiedział, że stworzy firmę, która pod względem gospodarczym i społecznym pchnie Bytów tak mocno do przodu. Bez firmy Drutex, Bytów nie byłby dziś tak dobrze rozwiniętym miastem. Prezes Gierszewski dla wielu jest wzorem, ale na uroczystej sesji była też osoba bez której nie byłby tym kim jest dziś - to jego mama. 

- Historie życia ludzi wybitnych i zasłużonych często zaczynają się prozaicznie. Tak też jest z Leszkiem Gierszewskim, prezesem Drutex S.A., a od teraz także Honorowym Obywatelem Bytowa - mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. 

Włodarz opowiada, że prezes firmy Drutex wychował się w starej kamienicy przy ul. Podzamcze 28 w Bytowie. Z kolegami bawił się w ruinach zamku i spalonych przez Rosjan kamienic. Maturę zdał w bytowskim liceum, a pierwsze handlowe doświadczenia zdobywał w prowadzonej przez rodziców, przy rynku, drogerii. Przez kilka lat uczył studentów wojskowości na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku, a potem zajmował się już tylko biznesem, przede wszystkim rozwojem Drutex S.A., producenta stolarki otworowej o międzynarodowej renomie. Dzisiaj firma zatrudnia prawie 4 tys. pracowników, jest innowacyjna i stale się rozbudowuje. 

- Leszek Gierszewski nie zapomina o potrzebujących. Sponsoruje wydarzenia sportowe i kulturalne, wspiera szpitale i akcje charytatywne. Jesteśmy dumni, że jest jednym z nas – Bytowian, że mówi, iż Bytów to jego miejsce na Ziemi i że nie zamieniłby go na inne - podkreśla Sylka.

Główny bohater wspominał jak to bawił się razem z kolegami na wzgórzu zamkowym. To tam latem często spał z kolegami w namiotach. 

- To tutaj w 1957 roku na powojennym gruzowisku pomiędzy plebanią i kościołem uczyłem się jeździć na łyżwach - wspomina Leszek Gierszewski. 

Początki biznesu, jak dla każdego, nie były łatwe. Zaczynał produkować w oborach i kurniku adaptowanych na pomieszczenia produkcyjne. 

- Gdyby ktoś zobaczył zdjęcia z tamtych lat zastanawiałby się czy to było już po I wojnie światowej, czy też przed I wojną światową? - mówi Leszek Gierszewski. 

Jego biznesowym wzorem w latach młodości był jego wujek - Leszek Kołaszewski. Do tego zakładu prowadził kolegów. Razem podziwiali produkowane tam maszyny. Teraz to jego firma stanowi wzór dla młodych przedsiębiorców. 

Na koniec wspomniał, że każdy ma chwile, które w życiu zapamięta. Piątek 9 października 2020 roku to taki dzień. Nadanie honorowego obywatelstwa to trwałe wpisanie do historii miasta na Kaszubach. Na lata, na setki lat.  

- Jestem dumny z bycia Bytowiakiem. Zawsze możecie na mnie liczyć i na pewno się nie zmienię. Pomagałem, pomagam i będę pomagać. 

[FOTORELACJA]90[/FOTORELACJA]

HONOROWY OBYWATEL LESZEK GIERSZEWSKI

Leszek Gierszewski urodził się w Bytowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Bytowie. Następnie podjął studia w Wyższej Szkole Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Będąc oficerem Wojska Polskiego był m.in. wykładowcą obrony cywilnej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. Po siedmiu latach spędzonych na uczelni, postanowił otworzyć własną działalność gospodarczą biznes i rozpoczął wytwarzanie doniczek ceramicznych.

W 1985 roku założył firmę Drutex produkującą m.in. siatki ogrodzeniowe, druty i wyroby z drutu, gwoździe i dachówki z blachy. W 1994 roku postanowił rozpocząć produkcję okien z PVC z własnymi szybami zespolonymi. To właśnie dzięki oknom stworzone przez niego przedsiębiorstwo - gigant, działające w Bytowie, stało się marką rozpoznawalną nie tylko w Polsce, ale niemal na całym świecie. W kolejnych latach inwestował w rozwój firmy i rozbudowywał portfolio produktów wprowadzając do oferty również okna i drzwi z drewna i aluminium oraz rolety. W 2007 roku firma, jako jedna z niewielu w Europie, rozpoczęła wytwarzanie własnych, najwyższej jakości profili PVC. W ostatnich latach L. Gierszewski zrealizował w Bytowie warte kilkaset milionów złotych ogromne inwestycje, obejmujące m. in. nowoczesną halę produkcyjną o powierzchni ok. 5,5 ha, najnowocześniejszą w Polsce lakiernię proszkową czy innowacyjny dział wtryskarek. Firma Leszka Gierszewskiego dysponuje także imponującą liczącą ponad 300 pojazdów, własną flotą transportową.

Drutex należy dziś do największych pracodawców w regionie, dając zatrudnienie ponad 3800 pracownikom o bardzo różnorodnych kwalifikacjach, od pracowników produkcyjnych, po inżynierów, informatyków, elektroników, osoby ze znajomością języków obcych. W zdecydowanej większości to mieszkańcy miasta i gminy Bytów.

Dzięki Leszkowi Gierszewskiemu i stworzonemu przez niego przedsiębiorstwu, Bytów należy do najszybciej i najprężniej rozwijających się miast na Pomorzu, będąc jednocześnie synonimem najnowocześniejszych technologii, innowacyjności i najwyższej jakości wytworzonych produktów.

Leszek Gierszewski od początku swojej działalności wdrażał w życie filozofię społecznej odpowiedzialności biznesu. Jest mecenasem i sponsorem setek inicjatyw z zakresu kultury, sportu, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, edukacji czy ochrony środowiska.

Wśród wydarzeń organizowanych w Bytowie Drutex wspiera cyklicznie m.in. Dni Bytowa, Filipiadę, Turniej Rycerski na Zamku w Bytowie, Pomorski Konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej, BytOFFsky Festiwal, Festiwal Podróżniczy, Letnie kino samochodowe, Marsz Różowej Wstążeczki, Dobry Mecz, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Pielgrzymkę Biegową na Jasną Górę, Bytowską Watrę, Bytowski Maraton Rowerowy, Bieg i Marsz Nordic Walking o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Bytowie i wiele, wiele innych.

L. Gierszewski wspiera również wiele organizacji pozarządowych w gminie Bytów, w tym m. in. Karate Klub Bytów, MLKS Baszta Bytów, „Klub Biegacza „Goch", „Nazaret", „Jesteśmy", Polski Związek Niewidomych czy Ochotnicze Straże Pożarne oraz sołectwa. Ponadto, przez ponad 15 lat, w latach 2003 - 2018 Drutex był sponsorem klubu piłkarskiego Drutex-Bytovia Bytów. Klub w tym czasie awansował z V do I ligi, odnosząc wiele sukcesów o zasięgu ogólnopolskim.

Drutex regularnie wspiera również placówki oświatowe w gminie Bytów (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe), zarówno poprzez sponsorowanie, organizowanych przez nie inicjatyw, jak i przekazując środki na inwestycje, remonty czy doposażenie w nowoczesny sprzęt.

Poza wsparciem finansowym, L. Gierszewski od lat przekazuje również produkowaną przez Drutex stolarkę okienno-drzwiową do różnych instytucji i placówek, w tym m. in. do Biblioteki Miejskiej, Komendy Powiatowej Policji, Szpitala Powiatu Bytowskiego czy Powiatowego Urzędu Pracy w Bytowie.

Na pomoc L. Gierszewskiego mogły liczyć także rodziny poszkodowane w nawałnicy 2017 roku, a także od lat, wiele innych rodzin pozostających w trudnej sytuacji materialnej.

W 2020 roku, w odpowiedzi na pandemię koronawirusa, zainaugurował ogólnopolską akcję „Jesteśmy razem. Pomagamy", przekazując szpitalom ponad trzy miliony złotych. Zaprosił też do współpracy inne firmy. Przyłączyło się kilkadziesiąt przedsiębiorstw, a wartość pomocy, jaka trafiła do szpitali i innych placówek przekroczyła już 50 milionów złotych.

W ramach tej akcji, wsparcie po raz kolejny uzyskał także Szpital Powiatu Bytowskiego. Tym razem do bytowskiej lecznicy trafiły środki na zakup nowoczesnego respiratora, a także środki ochrony indywidualnej dla personelu medycznego.

Dzięki stworzeniu w Bytowie potentata w produkcji stolarki okienno-drzwiowej, wypromował nie tylko swoją firmę, ale także Bytów. To m. in. dzięki jego działalności, w tym także sponsorskiej (choćby Drutex-Bytovia Bytów) miasto Bytów stało się rozpoznawalne w Polsce i Europie. Ogromna sieć partnerów handlowych, licząca dziś ponad 4500 firm z całego świata, powoduje także, że niemal każdego dnia do Drutex przybywają goście z Polski i zagranicy, mając okazję poznać nie tylko zakład, ale i Bytów. Tę liczbę powiększa grono kilku tysięcy uczniów i studentów odwiedzających każdego roku Drutex. Dzięki nowoczesnej technologii stosowanej w Drutex, Bytów dla wielu mieszkańców innych regionów, jest synonimem innowacyjności. Warto dodać, że Drutex, jako pierwsza firma na świecie opracował projekt interaktywnego okna SmartWindow, które poza swoimi standardowymi funkcjami oferuje także możliwość oglądania telewizji, korzystania z internetu i pracy na panelu dotykowym.

Za swoje biznesowe osiągnięcia został nagrodzony wieloma wyróżnieniami, w tym m.in. tytułami Lidera Polskiego Biznesu, „European Leadership Awards", Biznesmena Pomorza, Osobowości Branży Budowlanej, Top Menadżera, Wizjonera Roku Menadżera Pomorza, Orła Pomorskiego, Orła Eksportu, Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości przyznanym przez Prezesa Rady Ministrów czy Nagrodą Konfederacji Lewiatan. Poza tym, jego firma otrzymała setki nagród i wyróżnień na całym świecie.

[ZT]2665[/ZT]

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

MamaMama

10 2

Ta nagroda należy się również mojemu synowi Bogusiowi, który był inicjatorem ekspansji firmy wujka Leszka na cały świat, tylko trochę się zagalopował odnośnie zastąpienia wujka Leszka na fotelu Prezesa, mógł trochę poczekać w końcu wujek Leszek skończył już 70 lat. Boguś zawsze miał manie wielkości jak Neron. Bugusiu bądź sobą zjedz Snickersa. 11:59, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kaszub z za BugaKaszub z za Buga

0 0

Urodziłem się i wychowałem się w Bytowie. Jestem d 13:35, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MamaMama

6 1

Bogusiu mógłbyś podziękować mamie za wyprasowanie białej koszuli, w której paradowales po ul. Sikorskiego jak lokalny celebryta. Bogusiu bądź sobą zjedz Snickersa. 08:58, 11.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JurekJurek

2 4

Że kolegi Jurka J. nie zaproszono na taką imprezę?
Widać że portal nie chce informowac o zatrzymanym Jurku J. widocznie zabroniono im. W końcu Drutex sponsorował wydarzenia związane z występami Jurka w Bytowie, no i jest to kolega Pana Leszka. 04:10, 12.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

SmogSmog

4 0

Żalisz się czy chwalisz ? 07:53, 14.10.2020


777888777888

0 0

Pewnie koledzy się nie przyznają do pana Jurka J... pedofila i gwałciciela!!!!!!!!!!!!!!!!!!Wstyd!!!!!!!!!!!!!!!!! 18:40, 17.10.2020


REKLAMA