Zamknij
REKLAMA

Tuchomie rozwija się. Powstaną DWA NOWE ZAKŁADY PRACY i kamienice

22:51, 08.12.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Dwa nowe, potężne zakłady pracy powstaną w Tuchomiu. Będą też mieszkania i kamienice. To zdecydowanie dobre wiadomości dla tej małej gminy. Rozwojowe plany zostały zatwierdzone przez radnych, którzy zaakceptowali plany zagospodarowania przestrzennego. W trzech różnych miejscach powstaną zupełnie nowe inwestycje. Radni zatwierdzali plany na wniosek inwestorów.

Zdecydowanie największą inwestycją jest budowa kompletnie nowego zakładu firmy Wirax, który powstanie wraz z budynkami wielorodzinnymi. Inwestycja będzie zlokalizowana na działce o powierzchni 30 ha, znajdującej się po prawej stronie drogi krajowej nr 20, przy wyjeździe z Tuchomia w kierunku Bytowa. To grunty położone na wzgórzu, na lewo od niedawno rozpoczętej budowy domu jednorodzinnego. Inwestorem jest mieszkaniec Tuchomia, Wiesław Maczacza, właściciel firmy Wirax. O rozpoczęcie tej inwestycji biznesmen starał się od kilku lat aż w końcu przeszedł wszystkie procedury i 3 listopada nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu został opublikowany.

- Cała procedura trwała 2 lata, ponieważ były protesty Stowarzyszenia "Mój Dom - Nasza Przestrzeń" - mówi wójt Jerzy Lewi Kiedrowski.

Protesty stowarzyszenia w końcu zostały odrzucone i inwestycja może być realizowana. Należy podkreślić, że plan zagospodarowania dla tego terenu musiał być uchwalony po raz kolejny, z poprawkami. 

- Teraz właściciel firmy Wirax może już realizować swoje zamierzenia - zaznacza wójt gminy Tuchomie. 

Co do budowy nowego zakładu, będzie on w pewien sposób połączony z istniejącym terenem, aktualnie już zajmowanym przez firmę Wirax. Za zakładem znajduje się wąska droga gminna z płyt betonowych - ulica Łąkowa. Prowadzi ona do drogi krajowej nr 20. Po przeciwnej stronie będzie wjazd na teren nowej firmy. Gmina uzyskała już dofinansowanie na remont tej drogi. Udało się je pozyskać właśnie dlatego, że po przeciwnej stronie powstać ma nowa część zakładu Wirax. Otrzymano dzięki temu dodatkowe punkty. 

Oprócz zakładu powstaną tam też budynki wielorodzinne. Wiadomo, że mają być przeznaczone między innymi dla pracowników. Wójt bardzo się z tego cieszy, bo oznacza to wzrost ilości mieszkańców w stolicy gminy. Wszystko to pozytywnie wpłynie na rozwój samorządu. Powszechnie wiadomo też, że zakłady produkcyjne przynoszą znacznie więcej wpływów z podatków niż na przykład agroturystyka. 

NOWE KAMIENICE

To nie jedyna planowana inwestycja w gminie Tuchomie. Pod kątem właściciela firmy Wirax uchwalono również nowy plan zagospodarowania centrum Tuchomia. To teren, na którym stoi dawna restauracja Myśliwska oraz ziemia za nią aż do rzeki oraz w lewą stronę, włącznie z nowym sklepem spożywczym. Według zamierzeń inwestora Wiesława Maczaczy mają tam powstać nowe kamienice z mieszkaniami i częścią usługową. 

- Ten plan też jest już gotowy i wyłożony został do publicznego wglądu do 18 grudnia - zaznacza wójt gminy Tuchomie.

Według jego wiedzy inwestor chce postawić tam estetyczne, nowe kamienice, które z pewnością będą dużo lepsze pod względem wizerunkowym niż PRL-owski obiekt dawnej restauracji Myśliwska i znajdujący się za nią teren. To ścisłe centrum Tuchomia, które po zrealizowaniu inwestycji zdecydowanie wypięknieje. Inwestycja została już przedstawiona na zebraniu wiejskim w ubiegłym roku. Nikt nie miał do niej zastrzeżeń.

[ZT]2836[/ZT]

NOWY ZAKŁAD

To jednak nie wszystko. Kolejna firma chce stawiać nową halę za Tuchomiem, po lewej stronie drogi krajowej nr 20, przy wyjeździe do Miastka. Zakład powstanie w pobliżu skrzyżowania z drogą na Masłowice Trzebiatowskie. Plan zagospodarowania dla tego terenu ma być uchwalony na początku 2021 roku. 

Wójt Tuchomia zaznacza, że zarówno firma Wirax, jaki ta, która powstanie przy wyjeździe w kierunku Miastka, są z branży metalurgicznej. 

- Takie firmy są stabilne, bo łatwo dostosowują się do wymagań rynku i za każdym razem mogą zmieniać wytwarzane produkty. Mamy kilka podobnych zakładów metalurgicznych i wszystkie dobrze sobie radzą - zaznacza wójt, Jerzy Lewi-Kiedrowski.

Właściciel firmy Wirax Wiesław Maczacza na razie nie chce ze szczegółami opowiadać o swoich planach, ale jest zadowolony, że udało się zatwierdzić nowy plan zagospodarowania przestrzennego.

- Cieszę się, ale będziemy rozmawiać jeśli będę miał to potwierdzone na piśmie - podkreśla Maczacza.

Do tematu wrócimy. 

WIĘCEJ INFORMACJI LOKALNYCH W DARMOWEJ GAZECIE WIEŚCI Z POWIATU

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz