Zamknij

Zapalenie ścięgna Achillesa - jakie są jego przyczyny i objawy?

10:17, 09.05.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:17, 09.05.2024

Zapalenie ścięgna Achillesa to przypadłość, która bardzo często przypisywana jest sportowcom - zarówno tym amatorom, jak i zawodowcom. Należy jednak pamiętać o tym, że zapalenie Achillesa może jednak dojść również u mniej aktywnych osób, co w dużej mierze wynika z charakterystycznej budowy i struktury ścięgna. W skrajnych przypadkach czasem dochodzi do jego naderwania lub zerwania. Jakie są objawy i przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa? Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.

  1. Zapalenie ścięgna Achillesa - jakie mogą być jego przyczyny?
  2. Objawy zapalenia ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa - jakie mogą być jego przyczyny?

Ból ścięgna Achillesa wynikający z jego zapalenia bardzo często towarzyszy osobom bardzo aktywnym fizycznie, jednak może przytrafić się również tym mniej zaangażowanym w uprawianie sportu. Warto mieć na uwadze to, że niektóre z dyscyplin zwiększają ryzyko kontuzji w okolicy ścięgna Achillesa. Do takich z pewnością można zaliczyć m.in. bieganie, tenis ziemny, a nawet koszykówkę czy siatkówkę.

Zapalenie ścięgna Achillesa najczęściej ma dwie podstawowe przyczyny. Pierwszą z nich są przeciążenia, a drugą - uszkodzenia fizyczne. Jakie wyróżniamy bezpośrednie czynniki, które mogą spowodować nie tylko zapalenie, ale także ból Achillesa, a nawet naderwanie Achillesa? Wśród nich są takie jak m.in.: zmiana podłoża z miękkiego na twarde, nagła zmiana tempa biegu, chodzenie lub bieganie w niestabilnym obuwiu, brak rozgrzewki przed treningiem, częste chodzenie w szpilkach, zbyt szybki powrót do sportu po długiej przerwie czy też nieodpowiednio dobrana intensywność lub charakter treningów do masy ciała i kondycji mięśni, stawów i ścięgien.

Objawy zapalenia ścięgna Achillesa

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z zapaleniem ścięgna Achillesa? Wiele osób bagatelizuje pierwsze symptomy tego, że ścięgno Achillesa wymaga naszej interwencji, a to duży błąd. Najczęściej można odczuwać sztywność ścięgna stopy czy też wyraźne osłabienie i obrzęk, co może wskazywać na stan zapalny ścięgna Achillesa. Bolące ścięgna Achillesa nierzadko doskwierają z samego rana, aby w ciągu dnia dolegliwości ustąpiły, podobnie jak to dzieje się w przypadku dyskomfortu spowodowanego tym, że przyczep ścięgna Achillesa daje o sobie znać. Warto mieć na uwadze to, że leczenie zapalenia ścięgna Achillesa jest niezwykle ważne na drodze do profilaktyki poważniejszych kontuzji czy też ich nawracania, dlatego też nie można zwlekać z umówieniem się do lekarza ortopedy. Specjalista zdiagnozuje przyczynę i wdroży odpowiedni plan leczenia, który przybliży nas do odzyskania pełnej sprawności. Dolegliwości bólowe można doraźnie zwalczać przy pomocy środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych - oczywiście po konsultacji z lekarzem.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%