O tym się mówi

Zamknij

Dodaj komentarz

Lubisz colę, energetyki i słodkie napoje? Wkrótce możesz zapłacić za nie więcej

. 09:00, 23.06.2026 Aktualizacja: 10:21, 23.06.2026
Skomentuj Zaskoczenie na sklepowej półce. Popularne napoje mogą mocno zdrożeć Fot. Pixabay

Kupujący napoje gazowane, energetyki i inne słodzone produkty mogą w przyszłości zapłacić więcej. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w opłacie cukrowej, który przewiduje podniesienie obowiązujących stawek oraz rozszerzenie listy produktów objętych dodatkowymi opłatami.

Przygotowywana nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym zakłada zmiany w mechanizmie naliczania opłaty cukrowej. Resort finansów argumentuje, że celem jest uszczelnienie systemu oraz dostosowanie wysokości opłat do obecnych realiów rynkowych.

Jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, wzrośnie zarówno podstawowa część opłaty, jak i dodatkowe stawki związane z zawartością cukru czy substancji pobudzających.

Opłata podstawowa za napoje zawierające do 5 gramów cukru w 100 ml lub substancje słodzące ma wzrosnąć z 50 do 70 groszy. Z kolei opłata za każdy dodatkowy gram cukru ponad ten limit miałaby zostać podwojona – z 5 do 10 groszy.

Znacznie większa zmiana dotyczy napojów zawierających kofeinę lub taurynę. W tym przypadku stawka ma wzrosnąć z 10 groszy aż do 1 zł za litr produktu.

Projekt przewiduje również podniesienie maksymalnej opłaty naliczanej za litr napoju – z obecnych 1,20 zł do 1,80 zł.

W sklepach może zrobić się drożej

Choć opłata formalnie obciąża producentów i importerów, jej wzrost może przełożyć się na ceny widoczne na sklepowych półkach.

Najbardziej narażone na podwyżki mogą być napoje gazowane, energetyki oraz produkty zawierające większe ilości cukru lub substancji słodzących. Ostateczna skala zmian będzie zależała od decyzji producentów i sieci handlowych.

Nowe produkty objęte opłatą

Zmiany nie ograniczają się wyłącznie do podniesienia obecnych stawek. Rząd planuje również objęcie opłatą kolejnych grup produktów.

Na liście znalazły się koncentraty przeznaczone do przygotowywania napojów, niezależnie od tego, czy mają postać płynną, syropu, proszku czy koncentratu stałego. Dla tej grupy produktów przewidziano opłatę w wysokości 3 zł za litr lub kilogram koncentratu.

Nowe przepisy mają objąć również część suplementów diety sprzedawanych w formie napojów.

W przypadku suplementów skoncentrowanych obowiązywałaby taka sama stawka jak dla koncentratów. Natomiast suplementy gotowe do spożycia byłyby rozliczane według zasad podobnych do tych stosowanych wobec zwykłych napojów słodzonych.

Wyłączenie przewidziano dla produktów sprzedawanych w opakowaniach o pojemności nieprzekraczającej 200 ml.

Zmiany obejmą także część napojów z sokiem

Projekt zakłada również objęcie opłatą niektórych napojów zawierających co najmniej 20 proc. soku i jednocześnie niewielką ilość cukru – do 5 gramów na 100 ml.

Warunkiem będzie obecność kofeiny, tauryny lub substancji słodzących. Oznacza to, że część produktów, które obecnie nie podlegają opłacie, mogłaby zostać nią objęta po zmianie przepisów.

Gdzie trafiają pieniądze z opłaty cukrowej?

Zgodnie z założeniami systemu większość wpływów z opłaty cukrowej zasila Narodowy Fundusz Zdrowia. Obecnie jest to 96,5 proc. wszystkich zebranych środków.

Pieniądze przeznaczane są między innymi na działania profilaktyczne, edukację zdrowot oraz finansowanie świadczeń związanych z leczeniem skutków nadwagi i otyłości.

Projekt zmian ma trafić pod obrady Rady Ministrów w trzecim kwartale 2026 roku. Dopiero po zakończeniu procesu legislacyjnego będzie wiadomo, kiedy nowe stawki mogłyby zacząć obowiązywać.

(.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ibytow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Droga zarasta, znaki znikają w krzakach. ZDP odpowiada

Nawet się nie zastanawiać. Przy jakimkolwiek zdarzeniu drogowym, składać zawiadomienie o niewłaściwym, zarośnietym, zaniedbanym odcinku drogi. Trichę to potrwa, ale w końcu się nauczą. Gdzie jest NADZÓR????? Pan Pradella niech się zabierze do roboty, kasę policzy sobie później.

Prawo

16:04, 2026-06-23

Z cmentarza w Ugoszczy UKRADLI betonowe donice

No cóż nie pozostaje nic innego jak tylko założyć kamerę, a hamowi który ukradł te donice niech sumienie go gryzie od środka ja to wam mówię, wasz ekspert od spraw życiowych a wiem co mówię bo z nie jednego pieca chleb jadłem, tylko że nikt mnie nie chce słuchać bo każdy ale to każdy udaje mądrzejszego od siebie, dodam jeszcze że ostatnio chamskie i beszczelne komentarze były pisane w moją stronę, mam to gdzieś, możecie mnie wyzywać, krytykować, obgadywać, możecie dać kciuk w górę lub w dół, możecie mnie opluwać, mam to gdzieś a krytykantom powiem jedno, kto choć raz trochę mnie posłucha to na pewno ale to na pewno nie będzie zimą w dziurawych butach chodził.

Olek kapusta

15:05, 2026-06-23

„Jak w szklarni”. Pasażerowie skarżą się na UPAŁ

Ludzie ludziska zastanówcie się co wy wogule chcecie zimą zimno latem gorąco, naprawdę nie idzie już wam dogodzić ja to wam mówię wasz ekspert od spraw życiowych a wiem co mówię bo z nie jednego pieca chleb jadłem, tylko że nikt mnie nie chce słuchać bo każdy ale to każdy udaje mądrzejszego od siebie, dodam jeszcze że ostatnio chamskie i beszczelne komentarze były pisane w moją stronę, mam to gdzieś, możecie mnie wyzywać, krytykować, obgadywać, możecie dać kciuk w górę lub w dół, możecie mnie opluwać, mam to gdzieś a krytykantom powiem jedno, kto choć raz trochę mnie posłucha to na pewno ale to na pewno nie będzie zimą w dziurawych butach chodził.

Olek kapusta

15:01, 2026-06-23

Droga zarasta, znaki znikają w krzakach. ZDP odpowiada

Rozumiemy naszego Komendanta przecież jest tylko człowiekiem, tak jak każdy z nas, który chce ugasić pragnienie w te słoneczne dni. Jako doświadczony Komendant wie, że najszybciej pragnienie można ugasić schłodzonym, złocistym i pieniącym się trunkiem, a zwłaszcza w tym okresie kiedy zaczęły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2026 r. Pozdrawiamy go serdecznie naszym strażackim pozdrowieniem czołem druhu.

OSP Niezabyszewo

14:15, 2026-06-23

0%