Powiat bytowski znalazł się w gronie beneficjentów ogólnopolskiej inwestycji w cyfryzację i unowocześnienie edukacji. Wczoraj (7 maja) Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło listę szkół, którym przyznano wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Celem programu jest wyposażenie placówek w nowoczesny sprzęt, który zwiększy wydajność i efektywność systemu edukacji.
Jak informuje Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bytowie, w szkołach zarządzanych przez powiat powstanie aż 11 pracowni sztucznej inteligencji. Nowe sale pojawią się m.in. w liceach i technikach w Bytowie, Miastku i Łodzierzy, a także w placówkach specjalnych w Bytowie i Tursku. To jednak nie jedyny krok w stronę edukacji przyszłości. Równolegle powstanie 11 pracowni STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics), których celem jest integracja nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii z matematyką w ramach wspólnych projektów edukacyjnych.
- STEM to nauczanie przez doświadczenie, poznawanie świata w praktyce poprzez eksperymenty i ukazujące praktyczne zastosowanie wiedzy. (…) To rozwijanie umiejętności poznawczych dziecka, samodzielnego myślenia, wyciąganie wniosków oraz praca nad umiejętnością myślenia przyczynowo – skutkowego - komentują przedstawiciele starostwa.
Pracownie będą specjalizować się m.in. w projektowaniu i prototypowaniu, ale też w naukach przyrodniczych – zależnie od profilu szkoły. W ten sposób uczniowie uzyskają dostęp do nowoczesnych narzędzi, które przygotują ich do wyzwań współczesnego rynku pracy.
- To największe tego typu przedsięwzięcie w historii naszego powiatu - zaznacza Dariusz Glazik, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bytowie.
W ramach tego samego projektu 13 szkół z powiatu otrzyma zestawy do nauki zdalnej. Trafią one zarówno do liceów i techników, jak i placówek specjalnych, co pozwoli lepiej reagować na potrzeby edukacyjne w różnych warunkach. Dzięki pozyskanym środkom uczniowie z regionu zyskają dostęp do narzędzi edukacyjnych, które do tej pory były dostępne jedynie w wybranych, wyspecjalizowanych ośrodkach. Inwestycje z KPO pozwolą na rzeczywisty rozwój kompetencji cyfrowych, technicznych i naukowych w szkołach całego powiatu.
- Nie wiemy jeszcze, ile będzie to kosztować, gdyż jest to zadanie bezpośrednio realizowane przez Ministerstwo. Nie musimy się zatem martwić o realizację zadań i przetargów. My dostaniemy gotowe pracownie, z których będą mogli korzystać bytowscy uczniowie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, czekamy na szczegóły. Umowa powinna być gotowa w ciągu najbliższych tygodni - komentuje Leszek Waszkiewicz, Starosta Bytowski.
To jednak nie wszystkie placówki, które mogą liczyć na wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy! Pracownie sztucznej inteligencji powstaną także w wybranych szkołach podstawowych naszego powiatu! Na liście znajdziemy cztery szkoły z gminy Bytów, cztery z gminy Czarna Dąbrówka, jedną szkołę z gminy Kołczygłowy, trzy z gminy Lipnica, a także siedem szkół z gminy Miastko, dwie z gminy Parchowo, trzy z gminy Studzienice, trzy z gminy Trzebielino oraz dwie z gminy Tuchomie. Na liście nie znalazła się niestety żadna placówka z gminy Borzytuchom.
- Równie szeroka, a nawet szersza, jest lista szkół, które otrzymają zestawy do nauczania zdalnego. Na tej liście znalazła się także Szkoła Podstawowa z Borzytuchomia - komentują samorządowcy.
W skali kraju projekt zakłada wyposażenie 100 tys. sal lekcyjnych w zestawy do nauki zdalnej oraz 16 tys. pracowni sztucznej inteligencji (AI) i STEM. Pełną listę zakwalifikowanych placówek możemy znaleźć TUTAJ.
1 0
A juz myślałem, że największym projektem była dotacja ponad 300 000 zł na szkołę, która zniknęła z miasta. I tak w ogóle, co z tą sprawą? Umorzone?