Zamknij
REKLAMA

Burmistrz i starosta DOSTALI WYŻSZE PENSJE. Teraz czas na wójta Klasę

20:49, 25.11.2021 | M.W.
Skomentuj Decyzja ws. wyższej pensji wójta Klasy zapadnie w poniedziałek 29.11.
REKLAMA

Nie tylko starosta będzie mieć wyższą pensję (prawie 20 000 zł brutto), ale i radni powiatu bytowskiego. Taka decyzja została zaakceptowana przez nich samych na dzisiejszej sesji. Diety radnych zostały uzależnione od minimalnego wynagrodzenia. Więcej na ten temat w DARMOWEJ gazecie WIEŚCI Z POWIATU od soboty 27.11. Piszemy też o nowej pensji burmistrza Bytowa - 19,5 tys. zł (dotychczas 10,5 tys. zł brutto). W poniedziałek decyzja ws. wyższej pensji wójta Jana Klasy z Czarnej Dąbrówki. Wszystkie podwyżki wynikają z nowej ustawy, podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

Zgodnie z ustawą, wójt Czarnej Dąbrówki otrzyma wyższe wynagrodzenie, ale nie wiadomo co z dietami radnych? Takie informacje przekazuje przewodniczący Rady Gminy, Tomasz Naderza. 

- Na temat ewentualnego podwyższenia diet radnych cały czas rozmawiamy. Sprawdzamy też jakie są plany w innych gminach - mówi przewodniczący Naderza.

Aktualnie szeregowy radny gminy Czarna Dąbrówka otrzymuje 700 zł miesięcznie. Przewodniczący Rady Gminy 1320 zł, a przewodniczący komisji - 1100 zł. Od kwot tych odliczane są potrącenia za nieobecności. Pod uwagę nie są nawet brane zwolnienia lekarskie. Każda nieobecność to mniejsza dieta. 

Co do pensji wójta, przewodniczący Rady Gminy uważa, że powinien on dostać stawkę pośrodku stawek możliwych, czyli pomiędzy 16 tys. zł a 20 tys. zł brutto. 

- Trzeba wziąć pod uwagę, że wójt wybierany jest w pierwszej turze przez mieszkańców, dostaje przynajmniej 60 proc. głosów. Jako radny dobrze oceniam pracę wójta Jana Klasy. Dlatego jestem za średnią pensją, czyli wynoszącą około 17 tys. zł - mówi Tomasz Naderza. 

Zaznacza on, że pracuje w Lasach Państwowych, gdzie są ludzie, którzy zarabiają po 15 - 16 tys. zł brutto przy dużo mniejszej odpowiedzialności, w porównaniu do stanowiska wójta. 

Co do wysokości diet radnych, wójt Jan Klasa uważa, że one też powinny być podwyższone. Mówi, że trzeba brać pod uwagę wzrost minimalnego wynagrodzenia. 

- Stawki społeczników udzielających się w Radzie Gminy powinny w tej sytuacji wzrosnąć. Planujemy również wzrost diet sołeckich - informuje wójt Klasa.

Aktualnie sołtysi dostają miesięcznie niecałe 200 zł. W wielu przypadkach kwota ta może nawet nie pokryć kosztów paliwa, nie wspominając o zajętym czasie. Według wójta tak niskie stawki mogą mieć wpływ na kłopot z wyborem sołtysów. 

- Bez wsparcia finansowego nie uda się tych społeczników zaktywizować - komentuje wójt Czarnej Dąbrówki. 

Według jego planu sołtysi mają dostać około 150 zł podwyżki miesięcznie. Ostateczna decyzja będzie należała oczywiście do radnych, którzy decydować będą również o wysokości swoich diet. Według wójta dieta minimalna powinna być w wysokości przynajmniej 1 tys. zł. 

[ZT]5299[/ZT]

W kwestii wysokości swojej pensji wójt Jan Klasa nie za bardzo chciałby się wypowiadać. Twierdzi, że przyjmie to, co radni uchwalą. 

- Wzrost wynagrodzeń wynikający z ustawy jest dużym skokiem, biorącym się też pewnie z inflacji oraz ze wzrostu wynagrodzenia minimalnego - komentuje wójt Jan Klasa, przypominając, że w 2018 roku doszło nawet do obniżenia wynagrodzenia wójtów i burmistrzów. 

Klasa obecnie zarabia około 7 tys. zł na rękę, co jest porównywalne z wynagrodzeniem skarbnika i sekretarza gminy. Po podwyższeniu jego pensji, mają też wzrosnąć stawki dla pozostałych pracowników gminy, w tym dla szeregowych urzędników. Włodarze podobno rozmawiają między sobą, żeby w poszczególnych gminach wprowadzić podobne stawki, aby nie było dużego zróżnicowania pod tym względem pomiędzy sąsiednimi jednostkami samorządowymi. Według wójta Klasy trzeba szanować doświadczenie podległych wójtowi urzędników. Trzeba zrobić wszystko, żeby nie kusiły ich oferty pracy w prywatnym sektorze, bo wiele osób decyduje się na odejście z pracy w urzędach właśnie z uwagi na dużo niższe pensje niż w prywatnych firmach. 

- Od prawie roku szukam stażysty, ale niestety nikt się nie zgłasza. To jest coraz większy problem - podkreśla Klasa. 

Decyzję ws. podwyżek radni gminy Czarna Dąbrówka podejmą na sesji w poniedziałek 29.11. Początek o godz. 15.15 w sali widowiskowej GOK.

[ALERT]1637869610177[/ALERT]

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

AsikAsik

7 0

Jak to miło lekko żyć! (czyt. na krzywy ryj, czyli na koszt podatników) 04:57, 26.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bytowiakbytowiak

8 0

" WESOŁYCH PODWYŻEK ŻYCZY BURMISTRZ ORAZ PREZES WODOCIĄGÓW MIEJSKICH "
OPłATY ZA WODĘ I SMIECI !!! 07:38, 26.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

z Bytowaz Bytowa

6 0

Jak się ma prawie 20 "tysi" na miesiąc, to się burmistrzowskiej i "starościanej" (nie mylić : kapuścianą) głowy nie zawraca takimi pier****mi, jak opłata za wodę i wywóz śmieci. A zresztą, Duda podpisał, to jak tu nie przytulić kaski. Nie przeszkadza to jednocześnie odsyłać Dudy i PIS-u, przy każdej nadarzającej się okazji, do wszystkich diabłów. Ot, taki lokalny honor i mentalność Kalego. 18:47, 26.11.2021


Nie mam na chlebNie mam na chleb

6 0

Żenada, hańba, hipokryzja, ściema!!! 20:41, 26.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Działkowiec Działkowiec

6 0

Mieszkańcy Bytowa! Nie głosujcie na nich więcej, widzicie jak się bawią? 20:42, 26.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŻebrakŻebrak

5 0

Wesołych podwyżek za wodę i śmieci oraz udanego przetrwania w okresie samorządowym 2022 r życzą wasi ukochani z ul. 1 go Maja. Wy się drapie w głowę a my sobie poradzimy, bo już mamy więcej. Brawo radni! Święta będą bardzo wesołe 🤣🤣 08:44, 28.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

1 0

za rządów PO byłem podczas wyborów "mężem zaufania"
Przyszły karty do głosowania od "tusyka" do lokalu wyborczego .Każda karta powinna być ostemplowana jak banknot ....
Na 380 uprawnionych wyborców w kartonie z oznaczeniem lokalu wyborczego i liczbą zarachowania znalazło się 430 kart !!!! A w komisji prawie wszyscy z urzędu miejskiego .mops lub starostwa...
ot taki szczegół z życia zwykłego człowieka
Protokół sporządziłem uwagi przedstawiłem iiii się rozmyło ~~~~~~~~~
tak to działa 17:59, 28.11.2021

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

KoloKolo

1 1

Uwagi to można nanieść w książce skarg i zażaleń. Zachowałeś się mega nieodpowiedzialnie. Co za mąż zaufania z ciebie? Taka sytuacja to powiadomienie niezwłoczne organów ścigania. Bierz się do roboty i startuj. Taki maz zaufania jest zbędny, nie wykonałeś swoich obowiązków jak należy. 07:48, 29.11.2021


do kolodo kolo

4 0

masz całkowitą rację
nie sprecyzowałem do końca..
"bytowska prokuratura umorzenie przed podjęciem sledztwa " coś ci to mówi ???? 09:55, 29.11.2021


Do gość Do gość

3 0

I wszystko jasne... Można by jeszcze więcej na ten temat, w pięknym miasteczku sobie żyjemy 12:51, 29.11.2021


Do ibytowDo ibytow

0 0

I co najlepszy portalu informacyjny? Ktos wam rzucil temat, do roboty, czy kapitulacja z miejsca? 07:32, 30.11.2021


REKLAMA
REKLAMA
0%