Zamknij

Zaległy podatek od nieruchomości – jak go sprawdzić?

. + 23:59, 24.05.2024 Aktualizacja: 23:59, 24.05.2024
Skomentuj

Zaleganie z zapłatą podatku od nieruchomości to poważna sprawa – naraża właściciela na odsetki karne, ale też uniemożliwia np. sprzedaż domu lub działki. Jeśli wiesz lub podejrzewasz, że zalegasz z podatkiem, jak najszybciej ureguluj swoje zobowiązanie. Sprawdź, jak zrobić to w praktyce.

Jak sprawdzić, czy mam zaległy podatek od nieruchomości?

Właściciele nieruchomości, którzy zadbali o dopełnienie formalności związanych z nabyciem domu, mieszkania czy działki, zasadniczo powinni znać wysokość należnego podatku od nieruchomości. Osoby fizyczne w odpowiedzi na złożoną informację IN-1 uzyskują bowiem każdego roku decyzję o wymiarze podatku. Osoby prawne natomiast do końca stycznia składają deklarację DN-1, w którym ten podatek wyliczają samodzielnie.

Zdarza się jednak, że w wyniku różnych okoliczności, np. zgubienia dokumentów, dłuższego przebywania za granicą czy zarządzania formalnościami przez starszą osobę, wysokość zaległości pozostaje nieznana. W takim wypadku należy zwrócić się do urzędu miasta lub gminy o wyliczenie zaległego podatku do zapłaty.

Informacja o wysokości zobowiązania podatkowego – jak złożyć wniosek?

Urzędem właściwym w podatku od nieruchomości jest urząd miasta lub gminy, na terenie którego znajduje się dany obiekt lub grunt. Należy w nim złożyć stosowny wniosek zawierający dane identyfikacyjne właściciela oraz samej nieruchomości.

Wniosek ten można złożyć na trzy sposoby – w tradycyjnej formie papierowej dostarczony osobiście lub pocztą bądź wysłany elektronicznie przez platformę ePUAP. Odpowiedzią na tak złożony wniosek będzie informacja o wymiarze zaległości.

 

Odsetki od niezapłaconego podatku

Należy mieć na uwadze, że organ podatkowy oblicza wyłącznie niezapłacony podatek od nieruchomości. Odsetki należy obliczyć samodzielnie i zapłacić ich kwotę wraz z podatkiem. Obecnie stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi 14,50% w skali roku. Trzeba jednak pamiętać, że stawka ta jest zależna od stóp procentowych określanych przez NBP, a te mogą zmieniać się co kilka miesięcy.

Odsetki za zwłokę nie są naliczane, jeśli ich kwota nie przekracza 8,70 zł. W takim wypadku należy zapłacić wyłącznie zaległy podatek od nieruchomości.

Zaległość należy wpłacić na numer rachunku bankowego urzędu miasta lub gminy. Część organów podatkowych dopuszcza możliwość płatności gotówkowej w kasie urzędu lub u inkasenta.

 

Dlaczego nie warto zwlekać z zapłatą podatku

Czym dłużej zalegasz z zapłatą podatku od nieruchomości, tym wyższe będą naliczone odsetki. Dodatkowo narażasz się na inne konsekwencje, takie jak koszty upomnienia, opłata manipulacyjna w wysokości 100 zł od każdego wystawionego tytułu wykonawczego, a także szereg opłat związanych z egzekucją należności. W grę wchodzą też przepisu Kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym uporczywe niewywiązywanie się z obowiązków podatkowych podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

W przypadku długiego zalegania z zapłatą podatku i niereagowania na upomnienia, organ podatkowy ma prawo do wszczęcia postępowania egzekucyjnego z majątku. W skrajnym przypadku więc niezapłacenie podatku może skutkować nawet utratą posiadanego domu, mieszkania czy działki.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%