Zamknij
REKLAMA

Jak przygotować dekoracje kwiatowe, kompozycje na stół, do domu?

10:44, 26.03.2020 | Materiały partnera
Skomentuj

Wiosna w naturalny sposób kojarzy się z kwiatami, jednak na ukwiecone łąki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Tymczasem można przygotować dekoracje kwiatowe w domu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Dekoracje kwiatowe – gdzie postawić

Kwiaty cięte najczęściej wkładamy do wazonu, a ten umieszczamy na stole. Ale czy musi tak być? Nie. Wazon to niejedyna możliwość, a i stół nie zawsze jest najlepszym miejscem na kwiaty.

Jeśli więc nie stół, to co? Dobrze sprawdzi się szeroki parapet, komoda, mały stolik kawowy. Ważne, by kwiaty miały dostęp do światła słonecznego, ale nie były bezpośrednio wystawione na działanie promieni.

Dekoracje kwiatowe – jak wybrać kwiaty

To najtrudniejszy etap przygotowań do zrobienia domowych dekoracji kwiatowych. Jak wybrać kwiaty, które dobrze skomponują się z aranżacją wnętrza? I czy w ogóle trzeba to robić? Raczej tak, bo źle dobrane kwiaty trudno uznać za ozdobę.

Po pierwsze kolor – nie może być dobrany w oderwaniu od kolorystyki wnętrza. Na szczęście są kwiaty, które występują w bardzo różnych barwach, na przykład róże lub tulipany. Wybierając kolor kwiatów, warto zwrócić uwagę na obrusy i zasłony, dobrze będzie, gdy kwiaty będą z nimi współgrały kolorystycznie.

Po drugie kształt – im większe kwiaty, tym łatwiej je ułożyć. Na początek najlepiej wybrać pojedyncze kwiaty na łodygach – piwonie, róże, goździki, kalie. Drobne kwiatki układa się trudniej, wymagają większej wprawy.

Po trzecie stan kwiatów – żeby dekoracja stała długo, trzeba wybrać świeże kwiaty, nawet nie do końca rozwinięte. Wskazówką może być też stan liści. Jeśli są pożółkłe na krawędziach, kwiaty nie postoją długo. Warto zerknąć też na ceny kwiatów. Jeśli mamy obok siebie dwa takie same gatunki w różnej cenie, lepiej wziąć te droższe. Kwiaty z wyprzedaży postoją tylko kilka dni, te świeże nawet dwa tygodnie.

Dekoracje kwiatowe – nie tylko do wazonu

Najprostszym sposobem na zrobienie dekoracji kwiatowej jest ułożenie kwiatów w bukiet i włożenie do wazonu. Na początek trzeba kwiaty przyciąć. Nie tylko po to, by były równe, ale też po to, by dłużej stały. Wazon powinien być dobrany wielkością do ilości kwiatów, tak by bukiet był zwarty. W zbyt dużym wazonie kwiaty rozsypią się na boki i nie będzie to ładnie wyglądało. W za małym zabraknie im miejsca i wody – szybko zwiędną.

Wazony są dekoracją punktową. Żeby zrobić większą dekorację, która przykryje np. pół parapetu, albo całą komodę, potrzebne będzie naczynie odpowiedniej wielkości i gąbka florystyczna. Gąbką wypełniamy szczelnie naczynie, następnie zalewamy ją delikatnie wodą, tak by zrobiła się wilgotna, ale nie chlupotała, przycinamy i wbijamy kwiaty.

Kwiaty najlepiej wbijać prostopadle. Jedynie na obrzeżach można wbić je nieco ukośnie. Przed wbijaniem dobrze jest usunąć z nich liście. I tak będą niewidoczne, a bez liści kwiaty będą dłużej świeże. Dla dekoracji można wbić kilka liści luzem.

Dekoracje kwiatowe – co trzeba wiedzieć o kwiatach ciętych

  • Kwiaty cięte nie lubią towarzystwa dojrzałych owoców. W ich obecności szybciej przekwitają i więdną.
  • Nie powinno się wkładać kwiatów do zimnej wody ani takową podlewać. Najlepsza jest woda lekko ciepła, przegotowana.
  • Warto używać odżywki do kwiatów ciętych. Postoją dłużej. Do wazonu można wrzucić tabletkę aspiryny. Jeśli kwiaty są wbite w gąbkę, można po prostu podlać je wodą z aspiryną.
  • Kwiaty nie lubią dymu papierosowego. Jeśli chcesz by stały dłużej, strzeż się palaczy. Nigdy też nie należy stawiać kwiatów w przeciągu.
(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz