O tym się mówi

Zamknij

Dodaj komentarz

Mandaty i kary ostro w górę! Zobacz, ile można dostać na najcięższe przewinienie

M.O. / PAP 09:20, 14.07.2021 Aktualizacja: 17:41, 19.10.2025
Skomentuj Mandaty i kary ostro w górę! Zobacz, ile można dostać na najcięższe przewinienie fot. PAP

Rząd szykuje bat na kierowców. Wysokość składki OC uzależniona od liczby punktów karnych, kasowanie punktów po upływie 2 lat, a także zaostrzenie kar m.in. w przypadku prowadzenia auta po pijanemu - to tylko niektóre założenia zmian, które przyjęła rada ministrów.

- Zmiany pozwolą na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami na drodze m.in. poprzez zaostrzenie kar dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych - zapewniła KPRM.

Założenia zmian zostały przedłożone przez ministra infrastruktury.

Najważniejsze rozwiązania zaproponowane przez rząd umożliwiają nakładanie przez organy kontroli ruchu drogowego i orzekania przez sądy wyższych kar pieniężnych za szczególnie niebezpieczne wkroczenia.

Podwyższono dolną granicę wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne m.in. naruszaniu praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, naruszaniu dopuszczalnych prędkości jazdy.

Podwyższono także maksymalną wysokość grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych oraz podwyższono maksymalną wysokość grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym.

Podwyższono również mandat karny w wysokości do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy grzywna mandatu będzie wynosiła od 3 tys. zł do 5 tys. zł.

Wpływy z grzywien będą przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego.

Kierunkowo uzgodniono zmiany w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących po pijanemu. Zaostrzenie kar będzie dotyczyć "prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, przestępstw drogowych, popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości po raz kolejny".

Umożliwione ma być też orzeczenie renty dla ofiary wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę bezpośrednio w postępowaniu karnym. Przyznanie renty przez sąd będzie miało miejsce z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku osoby uprawnionej lub prokuratora.

Zaproponowano wprowadzenie instytucji czasowego niedopuszczenia do ruchu pojazdu, jeśli kierowała nim osoba nie posiadająca wymaganego uprawnienia. Czasowe niedopuszczeniu pojazdu do ruchu ma wynosić trzy miesiące.

Miałby się także zmienić system dotyczący punktów karnych. Będą one kasowane dopiero po upływie 2 lat.

Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Zniesione zostaną też szkolenia, po odbyciu których liczba punktów kierowcy ulega zmniejszeniu.

Uzależniona od liczby punktów karnych ma być wysokość składki OC. Firmy ubezpieczeniowe będą miały wgląd do systemu CEPiK i dzięki temu będą mogły dostosować stawek ubezpieczenia do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

- Projekt ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów po dokonaniu korekt legislacyjnych wynikających z przebiegu dyskusji na Radzie Ministrów oraz finalnych uzgodnień między ministrem infrastruktury i ministrem sprawiedliwości w zakresie zmian w kodeksie karnym - dodano.

(M.O. / PAP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ibytow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Barzowski UPOMINA prezydenta Ukrainy. Rada zdecyduje

Do "taki tam" : mam w nosie w co byli ubrani banderowcy. To była dzika zgraja pozbawiona cech ludzkich bandziorów, mieli 350 sposobów tortur które prowadziły do śmierci. Kiedy wymordowali mieszkańców jakiejś wsi, wtedy do domów zamordowanych wchodziły rodziny tych bandytów i zabierali wszystkie rzeczy które mogą się przydać w ich chałupach lub do ubrania. Dopiero po ograbieniu domostw, wieś zostawała podpalona ! Nawet Niemcy byli wstrząśnięci ich bestialstwem.

Viking

14:20, 2026-06-25

Ile przestępstw popełniają obcokrajowcy? Policja to wie

Dawid 'rzeczniku' 🤣, co jest prawdą? Jak tam złodzieje chipsów? A dochodzeniówka powracała już z L4????? Byłem ostatnio przesłuchiwany przez jakiegoś chyba harcerzyka, tragedia. Tak nie może działać dochodzeniówka!!!

Anioł

14:16, 2026-06-25

Ile przestępstw popełniają obcokrajowcy? Policja to wie

Prawdę mówcie, nie ściemniajcie, nie na co kryć prawdziwych danych !!! Prawda, nie odbierają telefonie na dyżurce, szczególnie takich 2 , a trzeci już próbuje. Następnym razem składam zawiadomienie, to jest zanuechanie i narażenie na niebezpieczeństwo osoby potrzebującej pomocy!!!

Olgierd

12:47, 2026-06-25

Ile przestępstw popełniają obcokrajowcy? Policja to wie

Spadek spowodowany tym że nie można się dodzwonić do KPP w Bytowie ,dlaczego ze wszystkim każą dzwonić na 112? Czyżby stacjonarny telefon u dyżurnego był wyłączony? W jednym ze sklepów zatrzymano złodzieja i nikt nie przyjechał ,, Może to potwierdzić ochrona w Lidlu,,,

Jarek

11:33, 2026-06-25

0%