Zmiany na placu Krofeya w Bytowie budzą emocje od samego początku. Najpierw pojawia się informacja o likwidacji parkingu, teraz dochodzi kolejny wrażliwy temat. Z centrum miasta ma zniknąć Pomnik Bojowników o Polskość Ziemi Bytowskiej, potocznie nazywany Światowidem. Władze Bytowa tłumaczą to planowaną przebudową placu i względami bezpieczeństwa. W zamian proponują nową formę upamiętnienia na rondzie u zbiegu ulic Dworcowej i Drzymały.
::addons{"type":"only-with-us","color":"black"}
::event{"type":"vertical","item":"979"}
To nie jest zwykła zmiana w przestrzeni miejskiej. Chodzi o miejsce, symbol i pamięć o ludziach, którzy walczyli o polskość ziemi bytowskiej. Dlatego temat natychmiast wywołuje pytania. Czy pomnik powinien zniknąć z centralnego punktu miasta? Czy wystarczy nowa forma artystyczna na rondzie? I czy przed rozbiórką ktoś powinien jeszcze raz sprawdzić, w jakim stanie faktycznie jest Światowid?
Wiceburmistrz Jadwiga Dąbek przypomina, że sprawa nie pojawia się nagle. Już w 2013 roku Rada Miejska zajęła stanowisko dotyczące rozbiórki pomnika. Chodziło zarówno o stan techniczny obiektu, jak i sposób upamiętnienia idei, którą symbolizuje.
– Rada Miejska w 2013 roku zajęła stanowisko, w którym wyraziła konieczność rozbiórki tego pomnika ze względu na zły stan techniczny samego obiektu oraz upamiętnienia idei tego pomnika w sposób wybrany przez radę czy burmistrza – mówi Jadwiga Dąbek.
Wiceburmistrz wyjaśnia, że stanowisko zostało zaskarżone, ale ostatecznie sąd administracyjny uznał, że należy traktować je jak uchwałę.
– Mamy uchwałę, która mówi o rozbiórce, ponieważ będzie przebudowa placu Krofeya i nie widzimy możliwości pozostawienia tego pomnika, ze względów bezpieczeństwa – tłumaczy.
NOWY POMNIK NA RONDZIE
Według koncepcji przedstawianej radnym obecny pomnik ma zostać zastąpiony nową przestrzenną formą artystyczną. Ma ona stanąć na wysepce nowego ronda u zbiegu ulic Dworcowej i Drzymały.
Wiceburmistrz informuje, że podobny kierunek pojawia się również w interpelacji radnego Aleksandra Pradelli. Burmistrz Bytowa chce przedstawić radnym uchwałę dotyczącą posadowienia nowego upamiętnienia właśnie w tym miejscu.
– Jeżeli Rada Miejska przychyliłaby się do powstania tego pomnika, chcielibyśmy w czerwcu ogłosić konkurs na projekt przestrzennej formy artystycznej, upamiętniającej ideę powstania Pomnika Bojowników o Polskość Ziemi Bytowskiej – zapowiada Jadwiga Dąbek.
Konkurs ma mieć charakter ogólnopolski i być skierowany do artystów. Władze zakładają, że forma będzie ograniczona gabarytowo, bo ma znaleźć się na środku ronda.
– To będzie ogólnopolski konkurs dla artystów na upamiętnienie tej idei – dodaje wiceburmistrz.
TRZY PROJEKTY DO KONSULTACJI
Procedura ma być dwuetapowa. Najpierw artyści przedstawiają swoje prace, później komisja konkursowa wybiera trzy najlepsze propozycje. Te mają trafić do konsultacji społecznych.
– Spośród wszystkich prac, które wpłyną, trzy prace zostaną poddane konsultacjom społecznym – mówi Dąbek.
Nowy pomnik ma powstać wraz z zakończeniem prac na rondzie. Formalnie temat ma jeszcze wrócić do Rady Miejskiej w postaci uchwały.
„SCHODZIMY Z UPAMIĘTNIENIEM NA RONDA?”
Najmocniej reaguje radny Andrzej Borzyszkowski. Nie kryje, że ma problem nie tylko z samą lokalizacją, ale także z wymową całej decyzji. Jego zdaniem symbol walki o polskość ziemi bytowskiej nie powinien znikać z centralnego placu miasta.
– Rozumiem po tej wypowiedzi, że my z upamiętnieniem walki o polskość ziemi bytowskiej schodzimy na ronda? Z placów na ronda? – pyta radny.
Borzyszkowski kwestionuje również argument o złym stanie pomnika. Według niego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wykonać ponowną ekspertyzę techniczną.
– Według mojej wiedzy ten pomnik nie jest w złym stanie. Nie wiem, kto wydawał tę ekspertyzę i dlatego wnioskuję, żeby przeprowadzić ponowną. Jeżeli on jest w dobrym stanie, trzeba go odrestaurować, a jeżeli nie, w tym miejscu upamiętnić, a nie schodzić z upamiętnieniem na ronda – mówi Andrzej Borzyszkowski.
Radny podkreśla, że Światowid jest już częścią lokalnej symboliki. Przypomina o mieszkańcach, którzy w okresie międzywojennym walczyli o zachowanie polskości na ziemi bytowskiej.
– Wpisuje się w symbol walki miejscowych Polaków w międzywojniu, od 1918 do 1939 roku – mówi.
„PAMIĘTAJMY, ŻE MIESZKAMY TUTAJ W POLSCE”
Borzyszkowski zwraca też uwagę, że w Bytowie brakuje jego zdaniem wyraźnych symboli ogólnopolskich i patriotycznych. Przywołuje przykład Miastka, gdzie samorząd upamiętnił stulecie odzyskania niepodległości.
– W Bytowie taki fakt nie miał miejsca. Jeżeli już coś upamiętniamy, dbamy o to, żeby niemieckość upamiętnić, żeby żydowskość upamiętnić. Jestem za tym, upamiętniajmy to, ale pamiętajmy też, że my obecnie mieszkamy tutaj w Polsce – mówi radny.
W jego ocenie Bytów powinien mocniej eksponować symbole związane z polską historią, językiem, wiarą i lokalną tożsamością. Proponuje, aby nie ograniczać się do przeniesienia idei pomnika na rondo, ale pomyśleć szerzej o miejscu, które mogłoby stać się ważnym punktem dla mieszkańców i turystów.
– Bardzo spodobałoby mi się coś takiego jak Światowid, a wokół niego na przykład poczet królów polskich. Czemu my w tym kierunku nie idziemy? – pyta Borzyszkowski.
Radny przekonuje, że odpowiednio odrestaurowany pomnik w centrum miasta mógłby stać się jednym z charakterystycznych punktów Bytowa. Nie tylko obiektem historycznym, ale również miejscem, które opowiada o polskiej obecności na tej ziemi.
„BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY”
Do sprawy odnosi się burmistrz Ireneusz Gospodarek. Podkreśla, że przeniesienie idei pomnika na rondo ma służyć jej lepszemu wyeksponowaniu, a nie pomniejszeniu znaczenia.
Zapewnia też, że w warunkach konkursu mają zostać zapisane konkretne wymagania dotyczące symboliki. Nowa forma ma uwzględniać to, co znajduje się na obecnym pomniku.
– Do tego konkursu mają być ustalone warunki, które będą wymogiem dla uczestników, że wszystkie symbole, które są w tej chwili na tym pomniku, czyli Światowid, „Byliśmy, jesteśmy, będziemy” i symbole państwowości polskiej, mają być uwzględnione – zapowiada Ireneusz Gospodarek.
Burmistrz przekonuje również, że obecny pomnik nie jest dziś dobrze widoczny.
– Dzisiaj ten pomnik jest mało widoczny w tym miejscu. Mamy w miastach dużo większych od Bytowa różnego rodzaju obeliski i pomniki na rondach – przekonuje.
TABLICA PRZY FLADZE NA PLACU ŚWIĘTEJ KATARZYNY
Burmistrz informuje także o innym pomyśle. Chodzi o tablicę, która miałaby stanąć przy maszcie z flagą na placu Świętej Katarzyny. Ma to być miejsce, przy którym będzie można składać kwiaty podczas różnych uroczystości.
– Ustaliliśmy już taką koncepcję z grupą radnych z PiS-u, że taka tablica, gdzie moglibyśmy składać wszyscy, bez względu na nasze zapatrywania, kwiaty z różnych okazji, miałaby zostać umieszczona obok naszej flagi na placu Świętej Katarzyny – mówi Ireneusz Gospodarek.
Jak dodaje, w budżecie wstępnie zabezpieczono już na ten cel pewną kwotę.
– To jest taka nasza wspólna sprawa, żebyśmy umieli się porozumieć w kwestiach, które mają nas łączyć, a nie dzielić – podkreśla burmistrz.
Radnego Borzyszkowskiego te wyjaśnienia nie przekonują. Wraca do hasła znajdującego się na pomniku i zestawia je z planowaną rozbiórką.
– „Byliśmy, jesteśmy”, ale te działania ukierunkowane na zejście z centralnego punktu placu i rozebranie tego pomnika poddają pod wątpliwość tezę, czy będziemy tutaj – komentuje.
SPRAWA WRACA NA SESJĘ
Temat ma wrócić pod obrady Rady Miejskiej w Bytowie w formie uchwały. Jeżeli radni ją przyjmą, w czerwcu może zostać ogłoszony ogólnopolski konkurs na nową formę upamiętnienia. Rozstrzygnięcie nastąpiłoby najwcześniej we wrześniu lub na początku października.
Jedno jest pewne: przebudowa placu Krofeya nie dotyczy już wyłącznie organizacji ruchu i miejsc parkingowych. Dotyka również symboli ważnych dla lokalnej historii Bytowa. Najpierw mieszkańcy słyszą o likwidacji parkingu. Teraz pojawia się pytanie, czy z centrum miasta znika także Światowid.
::news{"type":"see-also","item":"24077"}
::addons{"type":"only-with-us","color":"black"}
Yeti08:08, 08.05.2026
Dobry pomysł. Zamek też rozebrać bo postawili go Krzyżacy...
Nie ma kasy na remont starego ale jest na postawienie nowego...
Alicja08:36, 08.05.2026
Będą się spierać o pomnik, a co z parkingiem? Codziennie parkuje tam sporo osób!
Grzegorz09:18, 08.05.2026
Dokładnie, jak można zlikwidować tak duży i darmowy parking z którego jest wszędzie w miarę blisko, gdzie parkuje bardzo dużą część mieszkańców. Ciągle się mówi, że brakuje parkingów a ktoś łatwa ręką chce zlikwidować kolejny. Włodarze sami kręcą bata na i tak ledwo wiążące koniec z końcem małe sklepy i usługi.
Poirytowany10:23, 08.05.2026
A co ma się tam pojawić zamiast parkingu? Nie rozumiem dlaczego władza chce zlikwidować ten parking? Co ma się tam pojawić? Niebawem powstanie nowe centrum kultury do którego też nie przewidziano parkingu. To gdzie Ci ludzie chcący skorzystać z oferty kulturalnej lub po prostu chcący załatwić cokolwiek w centrum miasta mają parkować? Komu to tak bardzo przeszkadza?
Ada16:24, 08.05.2026
Przecież tam rosną piękne drzewa
Adi10:59, 08.05.2026
No tak został jedyny duży darmowy parking także trzeba go usunąć żeby miasto miało płatny parking dla firmy z niewiadomo skąd , władze bytowa wszystko niszczą .
Pozostałe komentarze
Zenon Kalafior 07:53, 08.05.2026
Zdradzę wam pewną tajemnicę.. Otórz niektórych ten pomnik bardzo uwiera. Bo nie mogą zapomnieć jak chodzili tam z czerwonymi flagami ( szturmówkami ) A teraz oni Patrioci...
Mieszkaniec 09:39, 08.05.2026
Wszystko zburzyć,wszystko zdewastować nic nie zachować dla potomnych.Nieudacznicy urzędowi
Mieszkaniec 11:10, 08.05.2026
BRAWO ! w końcu to komunistyczne dziadostwo zniknie z pięknego placu,
Komunistyczna propaganda szerzenia (słowiańskich korzeni) aby jednoczyć ludność napływową (łemków kresowiaków osadników z centralnej Polski z tutejszymi rdzennymi kaszubami
Paskudztwo które psuło przez lata wygląd pięknego placu
Jeszcze wyciąć wszystkie drzewa które psują widok na pobliskie zabytkowe kamienice i można przywrócić dawny błysk tego miejsca
W końcu po latach biorą się za to 👏
Mario23:22, 08.05.2026
Mieszkańcu, od jak dawna mieszkasz w Bytowie ? Może od czasów przedwojennych ? Pewnie tak , skoro pamiętasz wygląd tego placu z tamtych czasów. Tylko... było minęło. Być może plac po wojnie mógłby pozostac w dawnej formie ale nie został. Czasy powojenne to ogrom historii . To czasy wielu już pokoleń bytowiaków. Nie Niemców ale Polaków. Obojętnie czy Łemkowie Kaszubi czy inne nacje. Powinieneś mieszkancu być dumnym ze mieszkasz w polskim mieście , a nie w obozie koncentracyjnym , który szykował dla słowian niejaki Adolf. Nie wiem skad taka pokora za dawnymi czasami... Niemieckimi. Tu jest Polska . Ferdek Kiepski z serialu wiedział co mówi. :)
Stan11:24, 08.05.2026
To nie władza likwiduje parking, tylko Pan Wesierski dla większej ilości kliknięć. Jak zwykle niedopowiedzenia z Pana strony Panie Mateuszu.
Przecież parking na placu Krofeya ma pozostać, no chyba że ma Pan jakieś inne informacje? Czy manipuluje pan swoimi półprawdami?
Iiiu12:34, 08.05.2026
Pomnik ducha opiekuńczego miasta
To może źle się skończyć
uuu12:56, 08.05.2026
miejsce po parkingu kupi i wybuduje znana urzędnikom a niektórym nawet bardzo dobrze, spółka deweloperska i wybuduje tam budynki mieszkalne! zakład?
Prowodyr16:56, 08.05.2026
Dokładnie to mi przyszło do głowy. Panie burmistrzu, jak to się okaże prawdą, my Bytowiacy przyjdziemy wszyscy pod urząd i wywieziemy pana na taczkach!
Ula13:40, 08.05.2026
Brak słów, na pomysły naszej władzy. Pomnik nowy na rondzie a gdzie widoczność dla pojazdów, kto tam pracuje zero kompetencji. Parking zlikwidują bo po co niech ludzie chodzą ma piechotę. Wyjdzie im na zdrowie.
Kaszub15:49, 08.05.2026
Ta Dąbek myśli perspektywicznie czy nie ,nowy pomnik ok, ale w miejscu gdzie ktoś będzie mógł położyć kwiaty oddając hołd walczącym o polskość ,a druga rzecz to parking w bytowie z tym jest problem ,a oni chcą go pogłębić.
Krakus17:06, 08.05.2026
W Krakowie znaleźli sposób na władze która nie słucha się mieszkańców...
E tam17:17, 08.05.2026
Najważniejsze że Anzej zmartwychwstał i nawet głos zabrał jeden z mędrców tego świata miejsko powiatowego. Po co komu pomnik na środku ronda postawcie ten pomnik tam gdzie Anzej wyciął drzewa nad jeziorem i niech patrzy sobie na tą kupę betonu😁 razem z tymi pseudo reklamami wokół niego
Ktoś20:52, 08.05.2026
Lepiej zlikwidować nazwę ulicy Josyfa Slipyja, która została zmieniona z Parkowej
Światowid23:41, 08.05.2026
Mnie pomysł z repliką na rondzie się podoba (samo rondo niekoniecznie). wg mnie replika mogłaby zaspokoić oczekiwania wszystkich stron.
działka06:54, 09.05.2026
Pod spodem jest już plan budowy nowych bloków Zgadnijćie kto już kupił działkę ....
Tolek11:40, 09.05.2026
Przypomnę po uchwałę Rady Miejskiej z 2013, ogłoszono konkurs na zagospodarowanie tego terenu. Autorzy tych prac zachowali funkcję parkingu, miejsca pamięci, a także terenu rekreacji. Wówczas wydano pieniądze i teraz będą wydawane kolejne (przecież to z budżetu miasta, a nie z kieszeni inicjatorów). . Gdzie są te opracowania? Może warto od ich przeglądu zacząć zanim kolejne złotówki zostaną wydane na kolejne wizje, plany i opracowania. Proponuję prace konkursowe sprzed lat przedstawić radnym, a nawet udostępnić mieszkańcom.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ibytow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ulewa dała się we znaki mieszkańcom powiatu
Bytów nigdy nie radził sobie z nawałnicami
Gość
13:39, 2026-06-22
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
kto to?
cc
13:34, 2026-06-22
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
Jak zwykle wyliże się z tego i wyjdzie beż szwanku. A kasa? Lud zapłaci. Nie ma jak robić za nie swoje.
Giercik
07:55, 2026-06-22
Nowa prezes Nimfy: bezpieczeństwo i modernizacja
Ależ Panie Wisiński , nie musi Pan tłumaczyć zasad powoływania prezesów spółek- wiemy że zawsze jest furtka prawna dla wprowadzenia swoich, dla wszystkich innych są konkursy, czesto wieloetapowe. Pisze pan, że ta osoba ma wiedzę i doświadczenie- właśnie o to chodzi ,że basen był źle zarządzany, nie było prawidłowego nadzoru, konserwacji itp. więc to są niedobre doświadczenia I wybór byłej kierownik nie jest w tej sytuacji trafny. Pan wszakże nie jest chyba małym dzieckiem aby tego nie rozumieć. Bardzo niedobrze,że zarządzanie tym krajem od szczytów władzy po prowincje zawsze jest oparte na kolesiostwie.Najgorsze ,że zawsze znajdą się ludzie popierający układy i nie wstydzą się tego ogłaszać, to prawdziwy dramat.
Hm
07:31, 2026-06-22