Wiadomości z regionu

Zamknij
Już 20 czerwca Trzebielino zamieni się w tętniące życiem centrum dobrej zabawy. Na mieszkańców i gości czeka całe popołudnie atrakcji dla dzieci i dorosłych, a kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie koncert jednego z najbardziej rozpoznawalnych zespołów disco polo w Polsce – grupy Weekend.
Nieznany sprawca podciął drzewa przy ulicy Leśnej w Trzebielinie, tuż obok nowego placu zabaw. Jedno z nich było uszkodzone tak mocno, że przy silniejszym wietrze mogło się przewrócić. Inne zostało nawiercone. Według wstępnych przypuszczeń mógł zostać do niego wlany środek chemiczny, prawdopodobnie preparat typu Roundup. Sprawą zajmuje się policja. Gmina apeluje do mieszkańców o pomoc.
Najpierw pojawiły się nowe wiaty przystankowe, później zdziwienie mieszkańców, bo razem ze starymi konstrukcjami zniknęły też kosze na śmieci. Przy przystanku w Trzebielinie ktoś zostawił wymowny napis: „Oddajcie nam śmietniki”. Dziś ta sprawa jest już nieaktualna. Jak wyjaśnia wójt Daniel Chwarzyński, kosze zostały zamontowane.
Przy ul. Sportowej w Trzebielinie ma powstać obiekt, który zmieni sportową codzienność miejscowego klubu, juniorów, kibiców i całej lokalnej społeczności. Gmina zdobyła 1 785 500 zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. To ogromny impuls, ale nie cała wartość zadania. Jak podkreśla wójt Daniel Chwarzyński, całkowity koszt modernizacji stadionu ma wynieść około 4 mln zł.
To był dzień pełen wzruszeń, podziękowań i strażackiej dumy. Ochotnicza Straż Pożarna w Trzebielinie świętowała 80-lecie swojej działalności. Jubileuszowe uroczystości połączono z oficjalnym przekazaniem nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz występem Orkiestry Dętej z Zapcenia w gminie Lipnica.
Aleja bukowa w Zielinie w gminie Trzebielino wymaga specjalistycznych prac pielęgnacyjnych. To nie jest zwykła wycinka suchych gałęzi ani proste porządkowanie pobocza. Chodzi o zabytkową aleję objętą ochroną, przy której każda ingerencja musi być prowadzona zgodnie z przepisami i zaleceniami specjalistów. Problemem są jednak koszty. Według przygotowanej oceny dendrologicznej prace mogą pochłonąć blisko 90 tys. zł.
Sprawa, która od miesięcy budziła ogromne emocje w powiecie bytowskim, ma swój formalny finał. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków alei drzew wzdłuż drogi powiatowej nr 1705G na trasie Kołczygłowy – Cetyń – Poborowo. To oznacza, że jeden z najbardziej charakterystycznych krajobrazów tej części regionu zostaje objęty najsilniejszą formą ochrony konserwatorskiej.
Gmina Trzebielino podpisała jedną z pierwszych umów w ramach programu Pożyczka ekologiczna – Szlamnik. Samorząd pozyskuje 1,7 mln zł na budowę 2,7 kilometra sieci kanalizacji sanitarnej w Starkówku. To inwestycja, która ma zakończyć wieloletni problem z odprowadzaniem ścieków w tej miejscowości.
Było barwnie, wzruszająco i momentami naprawdę bardzo zabawnie. XI Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Parchowie po raz kolejny udowodnił, że lokalna społeczność potrafi stworzyć wydarzenie pełne energii, talentu i autentycznej wspólnoty. Sala wypełniła się nie tylko uczestnikami i gośćmi, ale też serdecznością oraz dumą z dorobku Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu bytowskiego. Uroczystego otwarcia dokonali starosta bytowski Leszek Waszkiewicz oraz wójt gminy Parchowo Izabela Jagodzińska, podkreślając rangę wydarzenia i jego wyjątkowy charakter.
Miała być nowoczesnym narzędziem komunikacji z mieszkańcami. Okazała się jednak źródłem niemałego zdziwienia. Testowana w gminie Trzebielino aplikacja do przekazywania informacji mieszkańcom wysyłała komunikaty… w języku czeskim.
Na drodze krajowej nr 21 w gminie Trzebielino mają pojawić się nowe chodniki i rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pieszych. Samorząd zapowiada, że to dopiero początek większych działań związanych z modernizacją tej ważnej trasy łączącej Słupsk z Miastkiem i dalej z Białym Borem.
Mieszkańcy gminy Trzebielino znów mogą mieć urząd w kieszeni. Po luce, jaką zostawiła po sobie poprzednia aplikacja, samorząd wdraża nowoczesne rozwiązanie – Munipolis. To narzędzie, które nie tylko ułatwi zgłaszanie usterek, ale też pozwoli na precyzyjne otrzymywanie komunikatów dotyczących bezpośrednio Twojej ulicy. Zanim jednak zdecydowano się na zakup abonamentu, urzędnicy dokładnie sprawdzili rynek, porównując cztery różne systemy: Munipolis, infomieszkaniec, mój urząd on-line oraz mPSzOK. Ostatecznie oferta firmy z Brna okazała się najbardziej przekonująca.
Mieszkańcy Zielina wkrótce zaobserwują ciężki sprzęt wjeżdżający na dotychczas zapomniany i zarośnięty teren w samym sercu miejscowości. To właśnie tutaj, w cieniu wiejskiego kościoła, maszyny zaczną odkrywać historię, którą do tej pory znali tylko najstarsi sąsiedzi, wspominający dawno zasypany staw. Wielka woda wraca do Zielina w nowoczesnym wydaniu, a wójt Daniel Chwarzyński zapowiada, że inwestycja za ponad milion złotych stanie się prawdziwą tarczą chroniącą gminę przed kaprysami pogody i narastającą suszą.
We wsi Starkowo w gminie Trzebielino trwa odliczanie do wyjątkowego wydarzenia. Już 13 grudnia o godzinie 16:00 rusza świąteczny jarmark, na który zapraszają miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich oraz sołectwo Starkowo.
Radny powiatowy z PiS Wojciech Duda, znany z merytorycznych, często krytycznych uwag wobec władz powiatu, tym razem pojawił się w zupełnie innej roli. Po zakończeniu prac przy poszerzeniu chodnika w Starkowie, miejscowości, w której mieszka, skierował słowa uznania do osób odpowiedzialnych za realizację inwestycji.

OSTATNIE KOMENTARZE

NOCNA ZBRODNIA w Bytowie. 43-letni Sebastian NIE ŻYJE

Zanałam Sebastiana z bardzo dobrej strony Pomagał mi przy dzieciach, miły sympatyczny człowiek z dobrym sercem Aż łzy same lecą na myśl, że takie coś się wydarzyło. Chore miasto jakieś.. dla bezpieczeństwa sama z rodziną wyjadę. Powina być KŚ dla takich morderców i KŚ dla pedofili !

.

15:54, 2026-06-28

NOCNA ZBRODNIA w Bytowie. 43-letni Sebastian NIE ŻYJE

no niestety drogie dzieci macie przykład, zeby nie walic towaru i nie popadac w inne uzywki ;) poprzez ta tragedie chociaz bedzie spokoj jakkolwiek to nie brzmi. Świr i D.K to 2/3 najniebezpieczniejszych osób na mieście. M.K jak wyjdzie też będzie stwarzał zagrożenie. Dla informacji: Świr nie wróci do Polski chyba, że po liście gończym bo ma na sumieniu art. 148. Aktualnie sobie pracuje u Maliszewskiego na rusztowaniach i nikt tam problemu nie widzi :D ale do czasu pozdrawiam ;))

err

15:05, 2026-06-28

NOCNA ZBRODNIA w Bytowie. 43-letni Sebastian NIE ŻYJE

On jak i jego dziewczyna nie wiem jak ona się nazywa ale on to Daniel ostatnie dni latali po Bytowie non stop pod wpływem czegoś a on szukał zaczepki z każdym mam nadzieję że dostanie dożywocie.

Bytowiak

14:28, 2026-06-28

NOCNA ZBRODNIA w Bytowie. 43-letni Sebastian NIE ŻYJE

W piątek 19 panowie ochroniarze z sądu przy zamku w Bytowie widzieli całe zajście na monitoringu jak Kaczoro groził pracownikom pracujących na rusztowaniu nożem , i co stali i się przyglądali całemu zajsciu.

Kowal

13:31, 2026-06-28