Zamknij
REKLAMA

Bohaterowie z OSP Nożyno. URATOWALI dzieciom życie!

14.50, 29.09.2022 M.W. Aktualizacja: 22.06, 29.09.2022
Skomentuj Podczas zebrania wiejskiego w Nożynie bohaterscy strażacy zostali nagrodzeni
REKLAMA

Bohaterowie są wśród nas. Kilku mieszka w Nożynie (gm. Czarna Dąbrówka). Służą w miejscowej jednostce OSP. W lipcu uratowali życie 14-letniego chłopaka i 12-letniej dziewczynki poszkodowanych w wypadku drogowym. Teraz otrzymali podziękowania. Dzieci nadal potrzebują pomocy. Trwa internetowa zbiórka. 

Dramatyczna akcja rozegrała się 9 lipca na trasie Nożyno - Unichowo, na drodze wojewódzkiej nr 212. Tuż za Nożynem kierowca wiozący dzieci z kościoła zjechał na pobocze i dachował na polu. Dzieci niestety odniosły rozległe obrażenia. Pierwsi na miejscu byli strażacy OSP Nożyno, którzy rozpoczęli walkę o życie dwóch chłopców i dwóch dziewczynek w wieku 11 i 12 lat. Najbardziej poszkodowany był 14-letni chłopak, który w momencie wydobycia z pojazdu nie oddychał. W ciężkim stanie była również 12-letnia dziewczynka. To właśnie strażacy z Nożyna jako pierwsi rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową przywracając 14-latka do życia. 

- Dzięki dużemu profesjonalizmowi i wysokiemu wyszkoleniu udało im się przywrócić czynności życiowe. To jest naprawdę wysoka klasa ratownictwa! - mówi Jan Klasa, wójt gminy Czarna Dąbrówka. 

Włodarz wraz z komendantem gminnym OSP Tomasza Malkiem i przedstawicielem komendy powiatowej PSP Krzysztofem Rychterem oraz radnym Marcinem Heronem złożyli strażakom wyrazy najwyższego szacunku za postawę i profesjonalizm. Jak mówi komendant Tomasz Malek, sytuacja ta jest potwierdzeniem, że regularne szkolenia strażaków i doposażenie w nowoczesny sprzęt jest niezbędne, aby uratować komuś życie w takiej sytuacji. 

- W momencie gdy przyjechałem na miejsce, jako dowódca jednostek OSP, zastałem ich już podczas prowadzenia akcji. Prowadzili reanimację krążeniowo-oddechową u 14-letniego chłopaka, który nie oddychał. Udało się przywrócić czynności życiowe, dzięki prawidłowej postawie strażaków z Nożyna - mówi Tomasz Malek, komendant gminny OSP w Czarnej Dąbrówce.

[ZT]6993[/ZT]

Jak zaznacza, w takich sytuacjach widać jak bardzo ważne jest rozmieszczenie poszczególnych jednostek OSP, aby czas dojazdu był jak najkrótszy. Jednostka OSP Czarna Dąbrówka za Nożyno dociera po około 10 minutach, miejscowi strażacy mogli być szybciej. Dzięki krótkiemu czasowi dotarcia udało się uratować życie 14-latka i 12-latki. 

- Gdyby nie to co zrobili strażacy z Nożyna, on by nie przeżył do momentu przyjazdu kolejnych jednostek - stwierdza kategorycznie komendant Malek. 

Komu 14-latek zawdzięcza powrót do życia? To druhna Anna Kurs oraz druhowie Roman Cybulski (sołtys Nożyna), Michał Cybulski, Marek Dallecki, Jakub Gostomski i Adrian Hinc (przedstawiciel OSP Kramarzyny). Gdy dojechały kolejne jednostki następni strażacy dołączyli do akcji ratunkowej. 

Walka o życie wszystkich dzieci poszkodowanych w wypadku była bardzo dramatyczna. Po przywróceniu czynności życiowych przylecieli dwoma śmigłowcami ratownicy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przez ponad godzinę na drodze wojewódzkiej nr 212 działał plenerowy szpitalny oddział ratunkowy. 

- Należy pochwalić Lotnicze Pogotowie Ratunkowe za wyposażenie, które posiada. Gdy wydobyli z dwóch śmigłowców cały sprzęt, który posiadali, byliśmy pełni podziwu. Na asfalcie powstał plenerowy SOR. Tak to można określić, bo na drodze wykonywali nawet inwazyjne zabiegi chirurgiczne, aby ustabilizować poszkodowanych - opowiada komendant Malek. 

Podkreśla, że właśnie takie sytuacje pokazują, że warto wydawać pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu i na szkolenia z ratownictwa medycznego. Nigdy nie wiadomo kiedy taki sprzęt i takie umiejętności będą potrzebne.

Poszkodowane dzieci nadal wymagają pomocy, teraz już finansowej. Więcej na ten temat pod poniższym linkiem.

[ZT]7380[/ZT]

CHCESZ WIĘCEJ INFORMACJI? CZYTAJ DARMOWE WIEŚCI Z POWIATU!

SKUTECZNA REKLAMA? TYLKO U NAS! Darmowa gazeta WIEŚCI Z POWIATU (nakład 30 000 szt.) + portale informacyjne (www.ibytow.pl www.miastko24.pl www.iszczecinek.pl ) + Gazeta Miastecka + GRATIS Spotted Bytów

tel. 513 313 112 e-mail: [email protected]

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

OspOsp

5 2

Ja j......IE...sami sobie dali podziękowania!!!!
A od czego oni są????
Albo służysz innym i nie oczekujesz niczego!!!
Albo jesteś........i zależy ci aby o tobie pisano!!!
Wstyd panowie..... jestem strażakiem OSP 18 lat i nie oczekuje wyróżnień,bo służę ludziom!!!!
Czuwaj. 20:10, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrueTrue

5 1

Przede wszystkim stan wegetatywny to naprawdę trudno nazwać życiem,ale jeśli komuś dziękować za to ,to chyba lekarzom co miesiącami prowadzili terapię. 20:46, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gustlik z NozynaGustlik z Nozyna

8 0

W Czarnej Dabrowce już na całego rozpoczęła się kampania wyborcza widać, ze Radny Marcin mieszkaniec Bytowa chce być Wójtem Czarnej Dabrowki. To będzie hit na cała Polskę mieszkaniec Bytowa zostaje Wójtem sąsiedniej gminy, to tylko w naszym kraju mogą występować takie anomalie. 22:59, 29.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

No nieNo nie

1 0

Kolego już raz tak było.....
Mieszkaniec Bytowa został wójtem Czarnej.....
Niejaki p.Wojtek G.
??????????? 08:23, 06.10.2022


SzokSzok

5 0

Proszę aby ten wójt i radny,podziękowali jeszcze:
Policjantom że łapią przestępców..
Lekarzom że robią przeszczep...
Nauczycielom że uczą...
A na koniec .palnijcie się w "ŁEB"
TO SĄ ICH OBOWIĄZKI..... jeżeli jakiś wójt i radny chcą robić sobie kampanię wyborczą....to nie kosztem dzieci w stanie krytycznym.
08:23, 30.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Hi hiHi hi

4 0

Tego by nawet Megier w PSP Zapceń nie wymyślił 🤣 szopka na całego 11:01, 01.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dorota Dorota

2 0

Nagrodę nawet dostał strażak,który stwarza zagrożenia kiedy jedzie do aukcji!!!!
Pędzi prywatnym samochodem ponad 100/h przez miejscowość Nozynko i Nożyno....!!!!!!
Brawo...takich trzeba wyróżniać.... a w szczególności jak komuś zrobi krzywdę (lub jeszcze gorzej).
Żal - żałosne. 13:31, 03.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%