Zamknij
REKLAMA

Kolejne farmy fotowoltaiczne na terenie gminy Kołczygłowy

12:45, 20.07.2021 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Firma Grand Solar 6 planuje budowę dwóch farm fotowoltaicznych na terenie gminy Kołczygłowy. Jedna z nich ma stanąć w Gałąźni Wielkiej, a druga w Gałąźni Małej. Obie inwestycje mają mieć łączną moc przyłączeniową do 80 MW. Obecnie trwają postępowania związane z uzyskaniem decyzji środowiskowych. 

Zgodnie z polskim prawem w przypadku obszarów objętych formami ochrony przyrody, inwestor może zbudować bez uzyskania decyzji środowiskowej farmę fotowoltaiczną o powierzchni zabudowy mniejszej niż 0,5 ha. W przypadku terenów pozostałych jest to limit 1 hektara. 

- Inwestycja zaliczana jest do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Planowana farma fotowoltaiczna znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi" oraz pozostałych obszarów objętych formami ochrony przyrody w tym m.in. obszary europejskiej sieci specjalnej ochrony Natura 2000  - informuje wójt.

W związku z tym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku podjął decyzje o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie farmy fotowoltaicznej Kołczygłowy Solar Park II o mocy przyłączeniowej do 30 MW zlokalizowanej w pobliżu miejscowości Gałąźnia Wielka. Podobną decyzję podjął kilka dni temu w sprawie Solar Park I o mocy przyłączeniowej do 50 MW. 

Lokalne władze zarówno w Kołczygłowach, jak i okolicznych gminach są przechylne rozwojowi fotowoltaiki w naszym regionie. Inwestycje te pozwalają nie tylko wykorzystać nieużytki, ale także przyczyniają się do powstania zielonej energii, co z kolei wpływa na jakość naszego powietrza. Mając na uwadze dobro otaczającej nas przyrody, władze postanowiły przyjrzeć się uważanie inwestycjom, aby nie zagroziły one lokalnej florze i faunie. 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%