Nowoczesna sala widowiskowa, profesjonalne nagłośnienie, kaszubskie murale, scena przygotowana na duże koncerty, a za oknami widok na jezioro Głęboczek. W Lipnicy oficjalnie otwarto nowy dom kultury, który otrzymał kaszubską nazwę Checz Kultury. Inwestycja kosztowała prawie 11,5 mln zł, z czego 7 mln zł pochodziło z Rządowego Funduszu Polski Ład.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"668"}
::event{"type":"vertical","item":"1064"}
Podczas uroczystości nie zabrakło samorządowców, parlamentarzystów i ich przedstawicieli, radnych, sołtysów, dyrektorów instytucji kultury, działaczy społecznych, wykonawców oraz mieszkańców. Były oficjalne przemówienia, podziękowania, poświęcenie budynku, przecięcie wstęgi, ale przede wszystkim dużo muzyki i kaszubskiej tożsamości.
Nowy obiekt powstał w wyjątkowym miejscu – bezpośrednio nad jeziorem Głęboczek, w sąsiedztwie amfiteatru, placu zabaw, pomostu i terenów rekreacyjnych. Budynek ze swoją przeszkloną elewacją i nowoczesną salą widowiskową robi duże wrażenie nie tylko na mieszkańcach, ale również na gościach przyjeżdżających z innych samorządów.
Wójt gminy Lipnica Marek Cichosz podkreśla, że inwestycja jest przykładem samorządowej ciągłości. Projekt został rozpoczęty podczas kadencji jego poprzednika Andrzeja Lemańczyka, a następnie doprowadzony do końca przez obecne władze gminy.
– Samorząd to nie tylko mury, drogi czy urzędowe dokumenty. Samorząd to przede wszystkim ciągłość, odpowiedzialność i wspólny cel, który łączy pokolenia. Dla mnie wielkim zaszczytem i obowiązkiem było ten ambitny proces kontynuować, doprowadzić do końca i wspólnie z wami wszystkimi sfinalizować – mówi Marek Cichosz.
Jak zaznacza, dobre pomysły dla gminy nie powinny mieć politycznych ani kadencyjnych ograniczeń.
– Oddajemy naszym mieszkańcom obiekt na miarę XXI wieku, z nowoczesną salą widowiskową, profesjonalnym zapleczem i technologią, której nie powstydziłby się żaden większy ośrodek – podkreśla wójt.
Budowa Checzy Kultury kosztowała prawie 11,5 mln zł. Około 7 mln zł gmina pozyskała z Polskiego Ładu. Realizacja inwestycji trwała blisko 2 lata i, jak przyznaje Marek Cichosz, szczególnie na początku nie brakowało trudnych momentów związanych z pracami ziemnymi.
– Prawie 2 lata budowy, wiele nieprzespanych nocy, szczególnie na początku, które były związane z pracami ziemnymi. Chyba nie było tygodnia, żebym nie był na tej budowie. Były wielkie oczekiwania mieszkańców, ale dziś z dumą mogę powiedzieć, że się udało – mówi wójt.
Podczas uroczystości specjalne podziękowania otrzymali były wójt Andrzej Lemańczyk, radni poprzedniej i obecnej kadencji, pracownicy Urzędu Gminy Lipnica, projektanci, inspektorzy nadzoru, wykonawcy i podwykonawcy.
– To dla mnie wielki honor, że mogłem przejąć tę pałeczkę w sztafecie i doprowadzić projekt do szczęśliwego finału – podkreśla Marek Cichosz.
Symboliczne znaczenie miało również samo przecięcie wstęgi. Dokonali go wspólnie obecny wójt oraz jego poprzednik. Wstęgę trzymały skarbniczki reprezentujące 2 samorządowe kadencje.
– Nikt inny, jak mój poprzednik i ja, bardziej nie nadajemy się do tego przecięcia wstęgi – mówił Marek Cichosz, zapraszając Andrzeja Lemańczyka.
Po chwili dyrektor Dominik Gostomski ogłosił:
– Oficjalnie, wasz dom kultury uważamy za otwarty.
Jedną z największych tajemnic poprzedzających otwarcie była nazwa instytucji. Dyrektor Dominik Gostomski zapowiadał wcześniej, że chce stworzyć odrębną i rozpoznawalną markę. Podczas uroczystości na telebimie zaprezentowano nazwę Checz Kultury oraz nowe logo.
„Checz” w języku kaszubskim oznacza dom. Nazwa ma więc podkreślać, że nowa instytucja nie jest jedynie salą koncertową czy miejscem organizacji oficjalnych wydarzeń, ale wspólnym domem mieszkańców całej gminy.
– Zależy mi na tym, żeby to był wasz dom kultury. Żeby odpowiadał nowoczesnym standardom, a być może nawet wyznaczał nasz kierunek przyszłości – mówi Dominik Gostomski.
Dyrektor zapowiada budowanie silnej marki, która ma być rozpoznawalna nie tylko w gminie Lipnica.
– Chciałbym stworzyć własną markę, waszą markę, z której wszyscy będziemy dumni jako mieszkańcy, jako gmina i powiat. Mam nadzieję, że będziemy również wizytówką szerszego regionu – podkreśla.
Checz Kultury ma działać od rana do wieczora. Wójt i dyrektor wielokrotnie zaznaczają, że nowoczesny budynek nie może pozostać jedynie efektowną architekturą.
– Te piękne ściany, nowoczesne oświetlenie czy wspaniały mural inspirowany naszymi kaszubskimi tradycjami pozostaną tylko architekturą, jeżeli nie tchniemy w to miejsce życia – mówi Marek Cichosz.
W obiekcie mają odbywać się zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wśród rozważanych propozycji są robotyka, modelarstwo, zajęcia plastyczne, teatralne, muzyczne, językowe i ruchowe. Przestrzeń ma być dostępna także dla kół gospodyń wiejskich, lokalnych twórców, organizacji społecznych oraz grup nieformalnych.
Dominik Gostomski podkreśla, że program nie będzie tworzony zza biurka. Oferta ma odpowiadać na realne potrzeby mieszkańców.
– Nie jestem dyrektorem, który narzuca swoją wizję, tylko proponuję. Jeżeli państwo będziecie chcieli mieć zumbę, lekcję angielskiego albo inną sekcję, to jestem od tego, żeby odpowiedzieć na państwa potrzeby – mówi dyrektor.
Gostomski przypomina, że kultura w gminie Lipnica istniała na długo przed wybudowaniem nowego obiektu.
– Tutaj nie można powiedzieć, że kultury wcześniej nie było. Ona jest. Ona jest w potencjale ludzkim i na tym będziemy budować – zaznacza.
Jednym z najbardziej ambitnych pomysłów nowego dyrektora jest przygotowanie autorskiego musicalu kaszubskiego. W przedstawieniu mają wziąć udział dzieci i młodzież z gminy Lipnica.
Dominik Gostomski deklaruje, że pierwsze efekty pracy mieszkańcy mogą zobaczyć już za rok.
– Tak jak powiedziałem, że zrobimy musical, tak za rok spotkamy się na tej scenie. Mam nadzieję, że wtedy znowu będę mógł powiedzieć panu wójtowi, że jesteśmy dokładnie w tym miejscu, o którym wcześniej mówiłem – zapowiada.
Marek Cichosz nie ukrywa, że właśnie artystyczna wizja Dominika Gostomskiego przesądziła o dużym zaufaniu do nowego dyrektora.
– Panie dyrektorze, oczarował mnie pan swoją wizją i pomysłem na to miejsce. Wierzę, że razem jesteśmy w stanie dokonać wszystkiego – mówi wójt.
::video{"type":"single","item":"1079"}
Otwarcie Checzy Kultury nie ogranicza się do oficjalnych wystąpień. Ważną częścią uroczystości jest muzyka. Na scenie pojawiają się artyści prezentujący zarówno repertuar klasyczny, jak i utwory mocno związane z Kaszubami.
Szczególne emocje wywołuje występ Pawła Ruszkowskiego. Publiczność słyszy między innymi znany utwór „Kaszubskie jeziora, kaszubski las”, zaprezentowany w zupełnie nowej, nastrojowej aranżacji. Widzowie włączają się do wspólnego śpiewania, a kaszubski refren szybko wypełnia całą salę.
Artysta wykonuje również utwór „Dyga Kaszëb”, czyli „Potęga Kaszub”, do którego muzykę skomponował osobiście.
– Niech każdy głowę skłoni przed mocą, jaką ta ziemia skrywa w swym łonie. By znaleźć szczęście na życia drodze, znać trzeba i kochać dzieje tej ziemi – tak Paweł Ruszkowski tłumaczy sens refrenu utworu.
Na scenie pojawiają się także inni wykonawcy, w tym kwartet smyczkowy oraz Dawid Krzyk. W programie wielkiego otwarcia znalazł się również koncert Czesława Mozila, który od początku był zapowiadany jako jedna z największych atrakcji inauguracji działalności nowej instytucji.
Wójt Marek Cichosz zaznacza, że nowy dom kultury ma funkcjonować ponad politycznymi i środowiskowymi podziałami.
– Ten dom kultury ma łączyć, a nie dzielić. Ma tętnić życiem od rana do wieczora. Taki sukces nie rodzi się w pojedynkę. To efekt wieloletniej, zgodnej współpracy wielu ludzi – mówi.
Dyrektor Dominik Gostomski apeluje natomiast do mieszkańców, aby potraktowali nową instytucję jako własną i aktywnie włączyli się w jej działalność.
– Uwierzcie w swój dom kultury – apeluje.
Checz Kultury oficjalnie rozpoczyna działalność. Przed dyrektorem i jego zespołem stoi teraz najważniejsze zadanie – sprawić, aby obiekt za prawie 11,5 mln zł nie był tylko pięknym budynkiem nad jeziorem, ale rzeczywiście stał się bijącym sercem całej gminy Lipnica.
::photoreport{"type":"full-print","item":"668"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ibytow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Koalicja KO - PiS do podwyżek. Radni zwiększyli diety
A ja myślałem, że bycie członkiem Rady to pełnienie Służby.....
Zawiedziony Wyborca
23:46, 2026-06-26
Koalicja KO - PiS do podwyżek. Radni zwiększyli diety
Łączy nas piłka! A w bytowskim powiecie: Łączy nas koryto!
nie piłka, a koryto
21:09, 2026-06-26
Ile przestępstw popełniają obcokrajowcy? Policja to wie
Pytanie z tytułu artykułu brzmi : Ile przestepstw popełniają obcokrajowcy. Czyli załozenie tezy juz jest. Popełniają. Wniosek jest jeden. Gdyby nie było cudzoziemców to tych przestępstw by nie było. Wygonić cudzoziemców i nie będzie przestępstw przez nich popełnianych.
Mario
20:47, 2026-06-26
Koalicja KO - PiS do podwyżek. Radni zwiększyli diety
No co tam panie w swiecie słychac ? Na urzedzie bez zmian. Czyli podwyżki. Z ta róznica ze nie twarów i tylko wynagrodzeń dla samych siebie.
Mario
20:37, 2026-06-26