Jezioro Wiejskie w Czarnej Dąbrówce “ginie w oczach”. Widzą to wszyscy mieszkańcy, ale alarm podniósł miejscowy radny, Tadeusz Gralak. Jego zdaniem władze powinny zrobić wszystko, aby uratować akwen.
- Wygląda to źle. Apel do wszystkich, którzy są władni pomóc w jego ratowaniu - napisał radny Gralak.
Do informacji dołączył zdjęcia, na których wyraźnie widać skalę wodnej tragedii. Linia brzegowa przesuwa się coraz głębiej. Wody jest coraz mniej. Widzi to również wójt Jan Klasa.
- To jest “siła wyższa”. Nie mamy wpływu na to, co dzieje się z hydrologią na kuli ziemskiej, bo tak można to skomentować. Wód gruntowych ubywa nie tylko w Czarnej Dąbrówce i nie tylko w Polsce - mówi wójt.
Podkreśla on, że ubytek wody widać również w dużym jeziorze Jasień albo w jeziorze Trzebierz w Nożynie. Jednak szczególnie widoczne jest to w małych akwenach bezodpływowych, takich jak jezioro Wiejskie w Czarnej Dąbrówce. Tam jedyny dopływ wody jest z pobliskiej drogi wojewódzkiej. No i oczywiście po opadach deszczu.
- Zgłosiliśmy to jezioro do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, gdzie są unijne finanse na odnawianie rowów melioracyjnych, łączących sieci hydrologiczne. W starostwie było spotkanie. Docelowo ma powstać instytucja zastępująca spółki wodne, które w przeszłości zajmowały się robotami na ciekach wodnych - opowiada Klasa.
Organizacja ta jest w fazie tworzenia. Będzie miała formę stowarzyszenia. Docelowo ma sięgać po środki na przeprowadzanie prac melioracyjnych, aby przepływ wody był większy i zasilający wysychające jeziora. Oprócz środków unijnych mają być też przeznaczone na to fundusze państwowe. Wójt ma nadzieję, że docelowo jezioro Wiejskie uda się uratować. Najpierw trzeba będzie jednak wykonać szczegółową opinię z ustaleniem w jaki sposób jest zasilane? Czy to tylko wody powierzchniowe, czy też może są jakieś źródła?
- Przy obecnym tempie wysychania jeziora, ciężko spojrzeć na to pozytywnie - komentuje Klasa.
[ZT]8732[/ZT]
1 0
Zarasta - i przez zniszczony dopływ od strony ulicy na Jerzkowice , gdzie na początku ulicy Brzozowej był zbiornik wyrownawczy