Zamknij
REKLAMA

Ponad 16 MLN ZŁ DOTACJI NA DROGI w powiecie bytowskim!

17:17, 21.04.2021 | M.W.
Skomentuj Na liście inwestycji z dotacją znalazła się m.in. droga Role - Turowo w kierunku Kramarzyn. Sołtys Ról Kamil Rudnik jest zadowolony
REKLAMA

To szczęśliwy dzień dla mieszkańców niektórych miejscowości w powiecie bytowskim. Właśnie ogłoszono wyniki naboru wniosków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jest dotacja na modernizację m.in. oczekiwanej od lat drogi z Ról w kierunku Kramarzyn oraz na kilka dróg w gminie Lipnica, m.in. Kiedrowice - Budy. Na liście nie zabrakło też inwestycji w Bytowie. Będzie przebudowa ulicy Miłej!

W Bytowie zakwalifikowała się też budowa zupełnie nowej drogi powiatowej, będącej połączeniem ulicy Prostej z rondem na drodze nr 209 (wyjazd w kierunku Borzytuchomia). Odcinek o długości 200 metrów ma być zrealizowany do września 2021. Ogólna wartość zadania to prawie 4 mln zł. Dotacja to 50 proc. tej kwoty.

Do modernizacji zakwalifikowała się też droga powiatowa Borzytuchom - Krosnowo o długości 8,2 km. Całkowita wartość to 4,5 mln zł. Dotacja 50 proc. W tym roku wykonane zostaną tam inwestycje o wartości 500 000 zł, a finalizacja w 2022 roku. 

 

Następna droga powiatowa do remontu jest w gminie Lipnica. To odcinek o długości 4,87 km z Kiedrowic do miejscowości Budy, do granicy z powiatem chojnickim. Wartość kosztorysowa 1,8 mln zł z dotacją 50 proc.

Bardzo ucieszą się mieszkańcy wsi Role i Turowo w gminie Miastko. Walczyli o to od lat. Raz już nawet droga powiatowa w kierunku Kramarzyn miała być przebudowywana, ale rządząca Miastkiem Samorządność wówczas zablokowała wkład własny gminy. Teraz przebudowa musi się odbyć, bo rządowa dotacja została zatwierdzona. Powstanie zupełnie nowa droga o długości 6,27 km. Wartość kosztorysowa to 7 mln zł, a dotacja 50 proc. Zadanie to ma być zrealizowane jeszcze w tym roku. 

Oprócz dróg powiatowych dofinansowanie uzyskały też niektóre gminy. Szampana mogą otwierać w Miastku, gdzie przyznano ponad 1,5 mln zł dotacji na zadanie warte ponad 3 mln zł. Chodzi o przebudowę ulicy Wiązowej, Lipowej i Świerkowej na tzw. Osiedlu Wyzwolenia o łącznej długości 2,3 km. Realizacja jeszcze w tym roku.

W Miastku jest “na bogato”, bo dotacja została przyznana również na kontynuację modernizacji ulicy Jodłowej. Wykonane zostanie połączenie jej z drogą krajową nr 20. To ważna inwestycja, bo gmina sprzedaje właśnie działki budowlane przy tej drodze. Za 2,5 mln zł wykonany zostanie odcinek o długości 600 metrów. Dotacja to 50 proc., a realizacja jeszcze w tym roku.

Bytów też może świętować. Przyznana dotacja dotyczy przebudowy ulicy Miłej od skrzyżowania z ul. Pochyłą do skrzyżowania z ulicą Gdańską. Odcinek o długości 0,5 km kosztuje 1,88 mln zł. Dotacja to 50 proc. tej sumy. Realizacja jeszcze w tym roku. 

W gminie Lipnica poważnej inwestycji doczeka się Brzeźno Szlacheckie. Wyremontowana zostanie ulica Szlachecka, a w stolicy gminy - Lipnicy - ulice Pogodna, Spokojna i Wygodna. Łączna długość remontowanych odcinków to 1,24 km, a wartość zadania 1,66 mln zł z dotacją 50 proc. Realizacja rozłożona na 2 lata, do 2022 roku. 

Czarna Dąbrówka wygrała dotację na modernizację drogi w Łupawsku. Odcinek 0,74 km będzie kosztować 730 tys. zł z dotacją 50 proc.

Gmina Borzytuchom (oprócz nowej powiatowej drogi w kierunku Krosnowa) zyska jeszcze przebudowę drogi gminnej do Niedarzyna. Odcinek o długości 1 km ma kosztować 351 tys. zł z dotacją 50 proc. Realizacja jeszcze w tym roku.

W gminie Borzytuchom przebudowana zostanie także droga gmina w Dąbrówce o długości 0,62 km i wartości 227 tys. zł. Dotacja to 50 proc.

Kołczygłowy też są na liście. Tej gminie przyznano budowę ulicy Bukowej i Dębowej w Kołczygłowach o długości 200 metrów i wartości 400 tys. zł. Przyznana dotacja stanowi 50 proc. tej kwoty. 

Oprócz tego wykonana zostanie nowa droga w Wierszynie na odcinku ponad 800 m. i wartości 781 tys. zł z dotacją 50 proc. Realizacja jeszcze w tym roku.

Gmina Parchowo uzyskała dotację na przebudowę ulicy Szkolnej, Tartacznej i Strażackiej. Łączna długość remontowanego odcinka to 1,91 km. Łączna wartość 2,83 mln zł z dotacją 50 proc. Realizacja jeszcze w tym roku.

To wszystkie zdania z głównej listy, ale dużą szansę mają też te z listy rezerwowej. W ostatnich miesiącach wyniki przetargów kończą się często niższymi cenami. Wówczas do realizacji wchodzą zadania rezerwowe. Na piątym miejscu znalazła się modernizacja drogi powiatowej Borzyszkowy - Gliśno Wielkie w gminie Lipnica. Całkowita wartość to 4,7 mln zł z dotacją 50 proc. i realizacją jeszcze w tym roku, jeśli powstaną oszczędności poprzetargowe. Łatwo nie będzie, bo na wyższych pozycjach są bardzo kosztowne inwestycje, np. warta prawie 13 mln zł budowa drogi Lemany - Sulęczyno w powiecie kartuskim. 

Daleko na liście rezerwowej, na 13. pozycji, znalazła się warta 1,4 mln zł przebudowa drogi w Pomysku Wielkim, a oczko niżej oszacowana na 2,7 mln zł przebudowa 3 km drogi na odcinku Parchowo - Gołczewo. 

Na liście rezerwowej gmin na odległej ósmej pozycji jest też gmina Parchowo i przebudowa ulicy Leśnej o wartości 1,7 mln zł. Na 36. pozycji gmina Borzytuchom z przebudową drogi gminnej na działce nr 84, a oczko niżej gmina Czarna Dąbrówka, która planowała przebudowę drogi gminnej w Gliśnicy o wartości 95 tys. zł. 

Całkiem na dole, na przedostatnim 51. miejscu listy rezerwowej znalazły się Kołczygłowy i przebudowa ulicy Tuwima. Odcinek o długości 0,52 km miał kosztować prawie 1,5 mln zł. Raczej nie ma szans na realizację tego zadania. 

Łącznie województwo pomorskie otrzyma 231 173 103 zł dofinansowania na realizację 141 zadań. W powiecie bytowskim to ponad 16 mln zł dotacji, a więc łączna wartość inwestycji ponad 32 mln zł. 

Tak duża ilość dofinansowanych projektów to duży sukces wicewojewody Mariusza Łuczyka, mieszkańca Miastka. Tajemnicą nie jest, że aktywnie zabiega o dotacje współpracując z posłem Aleksandrem Mrówczyńskim z Chojnic i rzecznikiem rządu Piotrem Mullerem ze Słupska.

- Fundusz Rozwoju Dróg jest dzisiaj dla nas owocny. W szczególny sposób cieszę się, że za moim wstawiennictwem, a także posła Aleksandra Mrówczyńskiego i rzecznika rządu Piotra Mullera, udało się pozyskać środki na budowę drogi powiatowej Role - rozjazd. Wniosek sołtysów skierowany za pośrednictwem radnego gminy Miastko Szymona Należytego uzyskał wsparcie i dotacja została zatwierdzona. Jest to dla mnie tym większa radość, patrząc na stan techniczny tej drogi - komentuje wicewojewoda Mariusz Łuczyk. - Wszystkie inwestycje spowodują, że komfort jazdy na drogach w powiecie będzie lepszy.

Rzecznik rządu, poseł Piotr Muller, jako mieszkaniec naszego regionu, jest oczywiście zadowolony z tak dużej ilości dotacji na naprawę lokalnych dróg.

- Cieszę, że zaniedbywany od lat region jest w tej chwili doceniany. Inwestycje powiatowe i gminne to bardzo dobra wiadomość dla powiatu bytowskiego, słupskiego i lęborskiego. Teraz zaległości są odrabiane. Jeszcze wiele inwestycji przed nami - komentuje Muller.

Z lokalnych polityków powody do zadowolenia ma na pewno radny powiatowy z gminy Lipnica Sylwester Owśnicki. 

- Dotychczas na powitanie każdemu mówiłem tylko słowo “dzień”, a dziś 21 kwietnia każdemu mówię “dzień dobry”, bo to bardzo dobry dzień nie tylko dla gminy Lipnica, ale i dla całego powiatu - mówi z uśmiechem Owśnicki. - Dzień dobry jest dla mnie zawsze wtedy, gdy dostajemy kilkanaście milionów złotych na drogi. 

Ma on nadzieję, że z listy rezerwowej zakwalifikowana zostanie również przebudowa drogi powiatowej na odcinku Borzyszkowy - Gliśno. Uzależnione jest to od oszczędności poprzetargowych.

Portal

ibytow.pl

Napisał o tym

pierwszy

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

OwcaOwca

6 7

Ten pis to nie taki zły, kiedy była taka kasa na drogi. Już chyba wolę ich niż tych złodziejów co byli 17:24, 21.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

6 3

Widzę że w Gminie Studzienice też dużo inwestycji ... Brawo Panie Wójcie Kilometrów nowych dróg przybywa ! 20:43, 21.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KaszubaKaszuba

4 0

A widziales drogi osiedlowe? Nie widziałeś, bo ich nie ma. Brawo panie wójcie. 21:42, 21.04.2021


JurasJuras

5 2

Niech się pisiory cieszą mają swoje pięć minut, chociaż tyle po nich zostanie. 21:35, 21.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XyzXyz

9 1

W końcu nowe twarze w lokalnej polityce. Byle się nie splamili jak Sławskie i Szymczaki. 21:38, 21.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

3 1

A drogi polne na podbytowskich wsiach wołają o pomstę. Do 21.04 nie zrobiono nic z dziurami, nawet równarki nie widać. ani tlucznia. 22:37, 21.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZawiedzionyZawiedziony

3 3

Dokąd to wszystko zmierza? Dotacje przyznawane są w ramach konkursu-podobno. Czytając ten artykuł wniosek nasuwa się jeden. Zero reguł. Tylko lobbing. Rozdania polityczne uzależnione od wpływów. Straszne to. Redaktor rozmawia tylko z pisem. Nie ma wypowiedzi żadnego włodarza, a to Oni składali wnioski. Robili kwity itd. Promocja lobbingu i tyle. Nie ma równości, sprawiedliwości transparentność czy przejrzystosci. Tylko i wyłącznie promocja i poplecznictwo Pisu. Żenada. 23:18, 21.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZadowolonyZadowolony

3 3

Jakie to "polskie", zamiast się cieszyć, to w imię ideologii narzekać. Dla mnie to nawet sam Kaczor może się wypowiadać codziennie w lokalnej prasie byle spływały do nas pieniądze. 06:59, 22.04.2021


REKLAMA
REKLAMA
0%