Władze gminy Bytów podpisały już umowę dotyczącą budowy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Inwestycja jest warta prawie 9 milionów złotych. Nowoczesny obiekt wraz z zagospodarowaniem terenu powstanie przy ul. Mickiewicza 60, na pustej działce naprzeciwko kompleksu basenowego.
Obiekt będzie składać się z części dziennej i mieszkalnej. Przewidziano również zagospodarowanie przyległego terenu oraz wyposażenie budynku w niezbędny sprzęt i materiały. Miejsce znajdzie w nim 24 podopiecznych, uczestników programu. Inwestycja uzyskała wsparcie rządowe z Funduszu Solidarnościowego w wysokości ponad 4 milionów złotych. Obiekt ma być gotowy w styczniu 2027 roku.
– Zapewniona zostanie pomoc dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Uczestnikom programu będzie zapewniona opieka, a ich opiekunowie, zajmujący się nimi na co dzień, otrzymają wsparcie i możliwość realizacji codziennych aktywności – informują władze Bytowa.
Nowa instytucja zapewni możliwość wytchnienia osobom opiekującym się ludźmi niepełnosprawnymi ruchowo. Taką osobę będzie można zostawić w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym na jeden lub kilka dni. To świetna sprawa dla osób pracujących zawodowo lub wyjeżdżających na krótki czas. Co ważne, miejsce to będzie przeznaczone dla osób niepełnosprawnych ruchowo, a nie umysłowo.
Funkcjonowanie centrum będzie finansowane z budżetu ministerstwa, ale można się spodziewać, że niektóre usługi nie będą refundowane, a więc będą odpłatne. Gmina przewiduje, że albo samodzielnie będzie prowadzić tę instytucję, albo zleci jej prowadzenie wyspecjalizowanej organizacji pozarządowej.
TUCHOMIE
Dofinansowanie otrzymały w sumie 24 gminy. W powiecie bytowskim jest to jeszcze gmina Tuchomie. Tam Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstanie przy ul. Słonecznej, przed punktem selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Będzie to zupełnie nowy, parterowy obiekt o powierzchni 500 m² z użytkowym poddaszem. Ma rozpocząć działalność w 2026 roku. Tam również będzie możliwość pobytu całodobowego.
Dla gminy to również oszczędność. Za pobyt osoby niepełnosprawnej ruchowo w domu pomocy społecznej płaci się średnio 60 tys. zł rocznie.
[ZT]19072[/ZT]
2 1
Sobie jaja robicie ? 24 pensjonariuszy za 9 milionów ?
Raczej prosiłbym o przekierowanie tych pieniędzy na rechabilitację dużo większej liczby osób które są w potrzebie w powiecie
To są jakieś kpiny czy 1 kwietnia ?