Wielkie wyróżnienie dla działaczki kulturalnej z gminy Parchowo. Ewa Orzechowska, założycielka Grupy Brzozaki i Grupy Pomost z Chośnicy, jest jedną z siedmiu nominowanych do Nagrody Teodory, organizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. To pierwsza edycja tego kulturalnego plebiscytu.
– Pomorska Nagroda dla Liderek i Liderów Kultury ma na celu uhonorowanie osób, które swoją pasją, zaangażowaniem i innowacyjnymi działaniami w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju i promocji kultury w województwie pomorskim. Nagroda podkreśla rolę liderów i liderek, którzy inspirują, integrują społeczności i tworzą nowe przestrzenie dla kultury – mówi Dorota Patzer z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.
Patronką nagrody jest Teodora Gulgowska (1860–1951) – liderka społeczna, która zainicjowała rozwój lokalnego rzemiosła we Wdzydzach.
Ewa Orzechowska to nauczycielka z doświadczeniem międzynarodowym, która po przeprowadzce do Polski zainicjowała i od 18 lat prowadzi Grupę Brzozaki w Chośnicy, aktywizując dzieci i młodzież z okolicznych wsi poprzez działania teatralne i kulturalne. Wspólnie z podopiecznymi odkrywa lokalną historię, kulturę kaszubską i bogactwo przyrodnicze, czego efektem są m.in. kontynuowana od 2006 roku tradycja kolędnicza Gwiżdżów, liczne filmy i przedstawienia inspirowane opowieściami mieszkańców oraz projekty ekologiczne, takie jak „Nasze Mokradła – Nasza Przyszłość".
Ewa Orzechowska jest także współzałożycielką Grupy Pomost, która realizuje integracyjne wymiany młodzieży afgańsko-kaszubskiej i czeczeńsko-kaszubskiej oraz wspiera ośrodki dla cudzoziemców. Dzięki swojej inicjatywie i zaangażowaniu, Orzechowska ożywiła życie kulturalne w małej kaszubskiej miejscowości, integrując społeczność i inspirując młode pokolenie do twórczego działania oraz odkrywania piękna swojej lokalnej ojczyzny.
– Dla mnie to wielkie wyróżnienie, szczególnie biorąc pod uwagę grono, w którym się znalazłam – mówi Ewa Orzechowska.
Znalazła się dokładnie w gronie siedmiu nominowanych. Jest tam jedyną przedstawicielką powiatu bytowskiego. Wśród pozostałych kandydatów są działacze kulturalni z Trójmiasta i m.in. dyrektor biblioteki w Kobylnicy.
Orzechowska mówi o sobie, że interesuje ją miejsce, w którym mieszka. A mieszka tam dokładnie od 25 lat – w miejscowości Baranowo obok Chośnicy. Przeprowadziła się tu wprost z Kanady, a urodziła się w Anglii. Wcześniej nigdy w Polsce nie mieszkała. Po przeprowadzce do gminy Parchowo zajęła się uprawą ekologicznych warzyw i owoców.
– Poznajemy miejsce, w którym mieszkamy i przerabiamy to na różne sposoby – na przykład na spektakle teatralne – opowiada.
Regularnie prowadzą też rozmowy z ludźmi, szczególnie starszymi, którzy doskonale znają historię tych terenów. Przygotowali m.in. film dotyczący miejscowej rzeczki, który był prezentowany na Uniwersytecie Warszawskim. We wszystko to zaangażowana jest młodzież. Obecnie grupa liczy 7 osób – najmłodsza ma 8 lat, a najstarszy 24. To grupa nieformalna, której liderką jest właśnie Orzechowska. Jak magnes przyciąga dzieci i młodzież ciekawą świata. Właśnie za to została nagrodzona. Na działalność swojej grupy stara się pozyskiwać środki zewnętrzne – w tym roku np. otrzymała dofinansowanie od Starostwa Powiatowego w Bytowie.
Gala wręczenia Nagrody Teodory za rok 2024 odbędzie się podczas Dnia Działających w Kulturze 2025, który w tym roku potrwa aż dwa dni: 28 i 29 maja. Pierwszego dnia wydarzenia uczestnicy wezmą udział w warsztatach, a drugiego – 29 maja – spotkanie przeniesie się do Centrum św. Jana, gdzie głównym tematem będzie docenianie pracy, sukcesów i wyzwań w sektorze kultury. To właśnie wtedy, w ramach Dnia Działających w Kulturze, po raz pierwszy wręczona zostanie Pomorska Nagroda dla Liderek i Liderów Kultury – Nagroda Teodory. W programie przewidziano również wystąpienia eksperckie, debatę, spotkania i sesje stolikowe z nominowanymi, a także inne aktywności.
::news{"type":"see-also","item":"18781"}
BCK09:37, 11.04.2025
Ewa to prawdziwy wzór do naśladowania - pełnia empatii, charyzmy i niezłomnej siły ducha. Inspiruje, jednoczy ludzi wokół ważnych idei i daje nadzieję na realną zmianę. Jej bezinteresowność i autentyczna troska o dobro wspólne czynią ja nieocenioną postacią w każdej społeczności.
Olek kapusta 17:02, 11.04.2025
Zawsze ale to zawsze mówię i mówić będę że w życiu zawsze ale to zawsze są potrzebni ludzie dobrej woli jak w tym artykule czyli ludzie dobrej woli i ludzie dobrej uczciwej pracy, Sam człowiek zasuwał kiedyś po 12 a nawet i 16 godzin dziennie, oprócz terminu realizacji zamówienia na głowie jeszcze była jakość wykonywanej pracy, także wiem co to znaczy uczciwa i ciężka praca, dzisiaj mogę więc pouczać ludzi, ja to wam mówię wasz ekspert od spraw życiowych a wiem co mówię bo z nie jednego pieca chleb jadłem, tylko że nikt mnie nie chce słuchać, bo każdy udaje mądrzejszego od siebie, dodam jeszcze że ostatnio chamskie i beszczelne komentarze były pisane w moją stronę, mam to gdzieś, możecie mnie wyzywać, krytykować, obgadywać, możecie dać kciuk w górę lub w dół, możecie mnie opluwać, mam to gdzieś a krytykantom powiem jedno, kto choć raz trochę mnie posłucha, to na pewno nie będzie zimą w dziurawych butach chodził
Iii23:56, 11.04.2025
Nam nie są potrzebne żadne grupy afgańskie czy czeczeńskie Chyba tylko z tego powodu znalazła się w tym gronie wyróżnionych Lewacka propaganda dalej swoje a później Trzaskowski mówi że on broni granicy
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ibytow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
Jak zwykle wyliże się z tego i wyjdzie beż szwanku. A kasa? Lud zapłaci. Nie ma jak robić za nie swoje.
Giercik
07:55, 2026-06-22
Nowa prezes Nimfy: bezpieczeństwo i modernizacja
Ależ Panie Wisiński , nie musi Pan tłumaczyć zasad powoływania prezesów spółek- wiemy że zawsze jest furtka prawna dla wprowadzenia swoich, dla wszystkich innych są konkursy, czesto wieloetapowe. Pisze pan, że ta osoba ma wiedzę i doświadczenie- właśnie o to chodzi ,że basen był źle zarządzany, nie było prawidłowego nadzoru, konserwacji itp. więc to są niedobre doświadczenia I wybór byłej kierownik nie jest w tej sytuacji trafny. Pan wszakże nie jest chyba małym dzieckiem aby tego nie rozumieć. Bardzo niedobrze,że zarządzanie tym krajem od szczytów władzy po prowincje zawsze jest oparte na kolesiostwie.Najgorsze ,że zawsze znajdą się ludzie popierający układy i nie wstydzą się tego ogłaszać, to prawdziwy dramat.
Hm
07:31, 2026-06-22
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
I właśnie po to są media. Brawo.
:)
06:44, 2026-06-22
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
I znowu Klasa! 🤣
Obserwator
01:11, 2026-06-22