W minioną niedzielę (15 grudnia) remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchomiu stała się miejscem niezwykle podniosłej uroczystości. Kandydaci do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej złożyli ślubowanie, podkreślając swoją gotowość do nauki i działania na rzecz lokalnej społeczności. Towarzyszył im sztandar jednostki, symbol strażackiej tradycji i poświęcenia. Siedmioro młodych adeptów pożarnictwa otrzymało rękawice techniczne, które mają im zapewnić bezpieczeństwo podczas praktycznych zajęć i strażackich zbiórek.
W wydarzeniu uczestniczyli znamienici goście, w tym Starosta Bytowski Leszek Waszkiewicz, Wójt Gminy Tuchomie Jerzy Lewi Kiedrowski, proboszcz parafii pw. Św. Michała Archanioła w Tuchomiu ksiądz Franciszek Pudlewski oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Bytowie dh Wojciech Megier. Ich obecność podkreśliła wagę wydarzenia, które nie tylko łączyło społeczność, ale także promowało tradycje strażackie w regionie.
- W czasie uroczystości szczególne podziękowania skierowano do seniorów, którzy przez lata budowali fundamenty dzisiejszej sprawnie działającej jednostki w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Wyróżniono obecnych na uroczystości druhów Leona i Edmunda Prądzińskich, Jerzego Wnuka Lipińskiego, Jerzego Tworka, Pawła Kluka oraz Mariana Rudnika. Ich praca, doświadczenie i wsparcie pozostają nieocenione w codziennym funkcjonowaniu jednostki - komentuje Damian Chamier Gliszczyński, Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchomiu.
Zaszczytne podziękowania trafiły także do druhów z sąsiednich jednostek, w tym do Jaromira Śpiołka z OSP Lipnica, Andrzeja Borzyszkowskiego z OSP Tuchomko, Daniela Dargacza z OSP Tągowie oraz Edmunda Miotka z OSP Modrzejewo. Współpraca tych drużyn daje gwarancję dalszego rozwoju młodzieżowych inicjatyw pożarniczych oraz pielęgnowania strażackiej tradycji w gminach Tuchomie i Lipnica.
Nie zabrakło również gestów uznania dla kierowców wozów bojowych z Tuchomia – druhów Mariusza Juchniewicza, Przemysława Błaża i Dariusza Rekowskiego, którzy otrzymali zestaw 18 kamizelek odblaskowych od firmy Milwaukee. Ten praktyczny dar podniesie poziom bezpieczeństwa podczas akcji ratowniczych i działań w miejscach wypadków.
- Po części oficjalnej uczestnicy zasiedli do wspólnej strażackiej wigilii. „Strażacki” barszczyk, domowe wypieki i kolędy stworzyły atmosferę jedności i refleksji. Była to okazja nie tylko do rozmów o przyszłości jednostki, ale także do podsumowań i wspomnień minionych lat - dodaje Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchomiu.
OSP Tuchomie, z prawie 79-letnią historią, kolejny raz udowodniła, jak ważnym jest filarem lokalnej społeczności, łącząc pokolenia i budując przyszłość w oparciu o strażackie wartości: odwagę, solidarność i oddanie służbie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz