Zamknij
REKLAMA

Uroczystość 100-lecia przyłączenia Gochów do Polski

18:20, 13.02.2020 | C.K
Skomentuj
REKLAMA

14 lutego w Borowym Młynie odbędzie się uroczystość upamiętniająca okrągłą rocznicę włączenia Gochów do narodu polskiego. Program zakłada kilka tematycznych aktywności.

Gochy to region w Polsce, będący częścią Kaszub. Leży on na dawnych obszarach historycznego powiatu człuchowskiego (Brzeźno Szlacheckie, Borzyszkowy i Zapceń), tym samym terminem określa się również mieszkańców tego regionu, którzy zamieszkują kaszubskie wsie w powiecie bytowskim. Gochy graniczą na zachodzie z ziemią miastecką, na południu z północnymi krańcami dzisiejszego powiatu chojnickiego, na wschodzie z Zaborami i na północy z Pojezierzem Bytowskim. Wywodzi się stąd wiele kaszubskich rodów szlachty zaściankowej.

Kaszubi zamieszkujący powiat chojnicki dzielą się na dwie podstawowe grupy: Gochów i Krubanów. Miano Gochy z dawna przylgnęło do ludności zasiedziałej w okolicy Brzeźna Szlacheckiego, Borzyszków i Zapcenia oraz zamieszkującej kaszubskie wsie w powiecie bytowskim.

Z tej okazji już jutro, 14 lutego w Borowym Młynie odbędzie się uroczystość z okazji 100-lecia przyłączenia Gochów do Polski.

Program zakłada rozpoczęcie uroczystości o godzinie 11:00, kiedy to odbędzie się msza. Później nastąpi przejście pod pomnik, zaś ostatnią część zaplanowano w hali gimnastycznej w Borowym Młynie. Serdecznie wszystkich zapraszam - mówi radny gminy Lipnica, Roman Reszka.

Uroczystość uzyskała Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskie, Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronatem honorowym z kolei jest marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

[ZT]1884[/ZT]

[ALERT]1581614441730[/ALERT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA