Pracujemy nad poprawą bezpieczeństwa na DK21! – poinformował niedawno wójt Gminy Trzebielino, Daniel Chwarzyński, po spotkaniu roboczym z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rozmowy dotyczyły poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na odcinku drogi krajowej nr 21 przebiegającej przez teren gminy.
W spotkaniu uczestniczył m.in. Bartłomiej Banach, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Zarządzania Ruchem GDDKiA, który zadeklarował, że jeszcze w tym roku zostaną wprowadzone rozwiązania techniczne mające na celu zmniejszenie liczby kolizji.
W pierwszej kolejności planowane jest:
✅ uszorstnienie nawierzchni jezdni,
✅ korekta oznakowania pionowego i poziomego – szczególnie na dwóch niebezpiecznych zakrętach w okolicach Zielina.
To odpowiedź na liczne wypadki i kolizje, do jakich dochodzi w tym rejonie, w tym trzy ofiary śmiertelne w 2022 roku.
– Wiemy tylko o zdarzeniach zgłoszonych do służb. Wielu kierowców naprawia szkody na własną rękę – zaznacza wójt.
Daniel Chwarzyński nie poprzestaje na doraźnych działaniach. Od dawna zabiega o kompleksową modernizację drogi krajowej nr 21 – od Słupska aż do Miastka. W tej sprawie spotkał się m.in. z wiceministrem infrastruktury Stanisławem Bukowcem w Warszawie. Rozmawiano także o zasadach i możliwościach wsparcia w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Niestety, na razie gmina nie otrzymała żadnych środków, podobnie jak inne samorządy w powiecie bytowskim. Mimo to Chwarzyński zapowiada, że nie odpuści.
– Cała ta droga wymaga modernizacji. Znajduje się tam wiele przestarzałych elementów infrastruktury, które stwarzają zagrożenie. Przebudowa jest konieczna – mówi wójt.
Karol Markowski, dyrektor gdańskiego oddziału GDDKiA, przyznaje, że droga krajowa nr 21 jest przestarzała – ostatnia poważniejsza modernizacja miała miejsce około 40 lat temu. Podkreśla jednak, że na razie nie ma planów gruntownej przebudowy – brakuje na nią środków.
– Pomimo zgodności parametrów z przepisami i dodatkowego oznakowania, dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń. Kierowcy często nie dostosowują prędkości – mówi Markowski.
Na wiosnę planowane jest opracowanie programu działań doraźnych, który obejmie:
✔ poprawę oznakowania,
✔ wymianę nawierzchni na bardziej szorstką.
Wójt Chwarzyński liczy na poparcie mieszkańców, innych samorządów oraz rządu. Jego celem jest modernizacja całego odcinka DK21. Choć gruntowna przebudowa to na razie „melodia przyszłości”, pierwsze kroki w kierunku poprawy bezpieczeństwa zostały już wykonane.
[ZT]15909[/ZT]
[CGK]670[/CGK]
0 0
Brawo 👏 Daniel jak już obrał kierunek działań to możemy być pewni że to będzie zrobione.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ibytow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz