Zamknij
REKLAMA

Starostwo to DZIADOSTWO? Skargi na Wydział Komunikacji

23:26, 09.06.2021 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Jeśli dużo pracujesz i chcesz utrzymać rodzinę, masz małe szanse, że sprawnie załatwisz swoje sprawy w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Bytowie. Wie coś na ten temat pracująca w Słupsku Alina Bacic z Trzebielina. 

- Pracuję na dwóch, a właściwie na trzech etatach w Słupsku. Rano wyjeżdżam, a wracam wieczorem. Ostatnio zaszła konieczność przerejestrowania dwóch samochodów na powiat bytowski. Nie dość, że godzinami wisiałam na słuchawce, to gdy po raz pierwszy dodzwoniłam się do Wydziału Komunikacji usłyszałam, że muszę najpierw zarejestrować się na konkretny termin. Dla mnie to nawet zrozumiałe, jednak zdziwiłam się, gdy powiedziano mi, że mogę zapisać się na tylko jedno zarejestrowanie samochodu. Aby umówić rejestrację drugiego pojazdu, muszę ponownie próbować dodzwonić się do nich, licząc na to, że ktoś wreszcie w końcu odbierze telefon i według tej samej procedury zmuszona jestem zarezerwować dwa, zupełnie osobne terminy wizyt w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa. To jest jakiś absurd! - narzeka Alina Bacic. 

Sprawdzała ona jeszcze sytuację w filii Starostwa Powiatowego w Miastku. Mówi, że w obu miejscach jest taka sama procedura. Nie dość, że ciężko się dodzwonić, to każdy jeden samochód trzeba rejestrować w innym, osobnym terminie. 

Podkreśla, że ma taką pracę, w której nie może co chwila brać wolnego, bo szefostwo w końcu ją zwolni. 

- Czy naprawdę nie mogą wyznaczyć mi załatwienia przerejestrowania dwóch czy trzech samochodów jednego dnia, abym nie musiała brać kilka razy osobnych dni wolnych od pracy? - dziwi się Alina Bacic. - Podczas 5-minutowej przerwy między lekcjami muszę wybierać czy iść do toalety, czy też spróbować dodzwonić się do Starostwa Powiatowego w Bytowie? 

Dodaje ona, że ponadto Starostwo nie ma wydłużonych godzin pracy jednego dnia w tygodniu, analogicznie do wielu innych instytucji publicznych w kraju, aby swoje sprawy mogły załatwić osoby pracujące dłużej niż do godziny 15:00. 

- To obowiązek w całej Polsce, ale najwidoczniej Starostwo Powiatowe w Bytowie działa na innych zasadach - komentuje Bacic.

[ZT]3768[/ZT]

To nie jedyna skarga na Wydział Komunikacji i Drogownictwa. Mieszkaniec Bytowa zadzwonił do nas i poruszył inny problem.

- To, co się tam dzieje, to jakieś nieporozumienie. Jest tam jeden taki pan, który wchodzi biorąc kilka numerków, a każdy jeden, zwykły petent może wziąć tylko jeden numerek. Ten pan nie wchodzi przez główne wejście, tylko od tyłu, bezpośrednio do personelu - alarmuje mieszkaniec Bytowa.

Starosta Leszek Waszkiewicz zapewnia, że nie ma takich sytuacji. Jednocześnie przyznaje, że Starostwo Powiatowe jest czynne od godziny 7:30 do 15:30 każdego, jednego dnia. Nie ma wybranego dnia z wydłużonymi godzinami urzędowania dla osób, które dłużej przebywają w pracy. 

- Nie ma takiego przepisu, który by to nakazywał. Kiedyś Wydział Komunikacji i Drogownictwa był czynny dłużej, ale nie sprawdzało się to, bo nie było dodatkowych petentów w późniejszych godzinach - wyjaśnia starosta Waszkiewicz. 

Co do trudności z dodzwonieniem się do Starostwa, wyjaśnia on to ograniczoną liczbą pracowników. Często dochodzi też absencja członków personelu, nie tylko z powodu koronawirusa, ale na przykład z powodu urlopów, w tym macierzyńskich. Telefony odbierają dwie osoby. Dlaczego linie są zajęte? Starosta twierdzi, że winni mogą być ci, którzy hurtowo rejestrują samochody, pobierając za to opłaty od ludzi. 

- Nie możemy zezwolić na rejestrację w jednym terminie więcej niż jednego samochodu, bo zaraz wykorzystują to właśnie te osoby, które pobierają opłaty za tego typu usługi. Będą hurtowo rezerwować terminy na rejestrację pojazdów. Staramy się temu przeciwdziałać i właśnie dlatego są takie ograniczenia - wyjaśnia starosta, Leszek Waszkiewicz. 

I tak, jego zdaniem, ciężko proceder ten zablokować, bo podobno linie są zajęte przede wszystkim dlatego, że właśnie osoby masowo dzwoniące, często z różnych numerów telefonów, celowo zajmują linię, aby jak najszybciej zdobyć termin wizyty w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa. Rezerwują miejsca na różne nazwiska i później pojawiają się w urzędzie, aby załatwić formalności dla osób, które im za to zapłaciły. 

Według starosty problem sam się rozwiąże, kiedy zniesione zostaną ograniczenia wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa. Gdy ludzie będą mogli osobiście stawić się w Starostwie i pobierać numerki kolejkowe, rejestracja telefoniczna przestanie obowiązywać.

- Wracamy powoli do normalności i najprawdopodobniej wkrótce sprawy związane z prawami jazdy będzie można załatwiać już bez uprzedniego umawiania się przez telefon. Jednak kwestia rejestracji samochodów będzie musiała jeszcze trochę poczekać na powrót do normy - zapowiada starosta Waszkiewicz. 

Ponadto dodaje on, że takie sprawy jak zgłoszenie sprzedaży, nabycia czy demontażu pojazdu można załatwić znacznie szybciej i prościej przez internet. Zaznacza, że i tak zwiększył liczbę pracowników, jednak większej obsady nie jest w stanie zapewnić. 

- Na podstawie tego rodzaju sytuacji widzimy, że w mediach społecznościowych pojawiają się nagonki, że do Starostwa Powiatowego w Bytowie nie można się dodzwonić. Jednocześnie osoby publikujące takie treści reklamują się, że są w stanie załatwić sprawę w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa, oczywiście odpłatnie. To są akcje sterowane z fałszywych kont - twierdzi starosta. - To jest po prostu biznes kolejkowy!

WIĘCEJ INFORMACJI w aktualnym wydaniu DARMOWEJ gazety WIEŚCI Z POWIATU

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

KaszubKaszub

4 0

Znam kilku importerów aut z zagranicy ,którzy załatwiają hurtowo takie rzeczy. 09:43, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StefanStefan

10 1

Oto skutki jednej z pseudoreform wprowadzonych w 1999 roku tylko po to, żeby zapewnić nowe stołki rodzince i znajomym królika, dyletantom bez kompetencji, opryskliwym bucom, którzy traktują petenta jak intruza. Całkowicie zbędne ogniwo administracyjne, które praktycznie powiela zadania gmin, generując olbrzymie koszty utrzymania pasożytniczej kasty urzędniczej! 12:17, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NiezadowolonyNiezadowolony

8 3

Panie Starosto ciekawe czy jak pan kupi samochód to czy stanie w kolejkę. Czy podobnie jak te osoby co rejestrują auta odpłatnie wejdzie pan tylnymi drzwiami.... 12:29, 10.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PfffPfff

3 1

Ma stać w kolejce w placówce, którą zarządza? W D. się Wam poprzewracało, mili Państwo... 15:09, 10.06.2021


MarekMarek

2 2

No wystarczy spojrzeć na ruchy 2 panów rządzących i ich postury 11:19, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do starostyDo starosty

2 0

Panie starosto czas na zmiany jak to mówią 11:41, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%