Zamknij

Pomorscy seniorzy na IX FESTIWALU CHÓRÓW I ZESPOŁÓW w Bytowie

12:03, 04.08.2024 BNO Aktualizacja: 17:11, 04.08.2024
Skomentuj Fot. Lesław Gołąb Fot. Lesław Gołąb

19 grup artystycznych z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego zaprezentowało się podczas „Festiwalu Pomorskich Chórów i Zespołów Seniorów. Bytów 2024”. To już IX odsłona wydarzenia, której celem było umożliwienie grupom artystycznym seniorów prezentacji swojego dorobku artystycznego, kulturalnego i twórczości pochodzącej z różnych regionów Pomorza. W tym roku na scenie wystąpiło blisko 260 artystów-seniorów.

Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę, 3 sierpnia 2024 roku przed południem, na Placu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bytowie. Jednym z organizatorów przedsięwzięcia jest stowarzyszenie „seniorzybytów.pl”, którego przewodniczącym od ponad 8 lat jest Lesław Gołąb.

- Zespoły liczyły od 5 do 22 osób. Z roku na rok popularność naszego festiwalu rośnie, co pokazuje stale zwiększająca się liczba uczestników i słuchaczy. Od kilku lat przyjeżdżają do nas zespoły z Malborka i Smętowa. Nie brakuje też artystów ze Szczecinka, Bornego Sulinowa, Koszalina czy Popowa. Wielu uczestników przyjeżdża z najdalszych stron regionu po raz kolejny i zawsze są mile nastawieni. To pokazuje, że nasza inicjatywa urosła do rangi międzywojewódzkiej - mówi z radością Lesław Gołąb.

Oprócz występów chórów i zespołów festiwalowi towarzyszyły stoiska, na których prezentowano wyroby rękodzieła rzemieślniczego i twórczości ludowej. Już od godz. 9:00 odwiedzający mogli także skorzystać z bezpłatnych badań słuchu, co spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości.

„Festiwal Pomorskich Chórów i Zespołów Senioralnych” w Bytowie to nie tylko święto muzyki i kultury, ale także doskonała okazja do integracji społeczności seniorów oraz promocji lokalnej twórczości. Tegoroczna edycja po raz kolejny udowodniła, jak ważne są takie inicjatywy dla podtrzymywania tradycji i aktywności artystycznej wśród starszych pokoleń.

Stowarzyszenie bardzo aktywnie działa dla społeczności seniorów. Dzięki niemu organizowane są liczne wydarzenia życia kulturalnego i artystycznego. Promuje szereg działań na rzecz zdrowego stylu życia (w tym sportu, rekreacji oraz turystyki krajoznawczej czy też wspieranie działań na rzecz integracji międzypokoleniowej).

- Zależy nam na tym, aby jak najwięcej starszych osób korzystało z możliwości, jakie daje nasze stowarzyszenie. Rozrywka jest nieodłącznym elementem naszego życia i należy się ona każdemu - dodaje Lesław Gołąb.

Festiwal oraz wiele innych wydarzeń organizowanych na rzecz osób starszych nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego, które w znacznej mierze pochodzi z autorskich wniosków składanych w konkursach organizowanych przez gminę Bytów, powiat bytowski oraz wojewodę pomorskiego. Dzięki temu towarzyszenie realizuje wiele zadań publicznych i statutowych. Jednym z nich jest realizowany od 2016 roku, wspomniany już „Pomorski Przegląd Chórów i Zespołów Seniorów”.

Od wakacji 2019 stowarzyszenie organizuje „Senioradę”. Prowadzi również spotkania z wykładami na temat zdrowia i odżywiania się w wieku senioralnym, kładąc duży nacisk na pomoc żywnościową dla członków o niskich dochodach we współpracy z Bankiem Żywności w Chojnicach. Organizuje także wyjazdy na spektakle teatralne i muzyczne, oraz jednodniowe wycieczki turystyczne do interesujących miejsc w regionie, w których uczestniczą członkowie rodzin, a także wspólne ogniska z pieczeniem kiełbasek i degustacją domowych przetworów. W bieżącym roku wprowadziło nowe działania mające na celu aktywizację i integrację seniorów poprzez ich uczestnictwo w spotkaniach w „kawiarence seniora” w ramach programu „Aktywny senior”.

- Od pięciu lat pozyskujemy fundusze na naszą działalność. Współpracujemy z wieloma instytucjami z poszczególnych gmin regionu. Organizujemy liczne wycieczki do ciekawych miejsc. Staramy się także robić co najmniej dwa spotkania w miesiącu w każdym z powiatów. Systematycznie co tydzień przez osiem miesięcy roku inicjujemy gimnastykę na basenie. To daje nam 32 zajęcia w roku. Od trzech lat prowadzimy też naukę gry w szachy, zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Mieliśmy też okazję organizować turnieje o szerszym zasięgu. Na stałe w naszym programie wpisały się okazjonalne spotkania, np. na dzień seniora czy z okazji świąt – dodaje Lesław Gołąb.

Lesław Gołąb organizuje cykliczne spotkania seniorów i sympatyków przy kawie i wspólnym śpiewie z chórem „Złoty Kłos”, działającym przy stowarzyszeniu „seniorzybytów.pl”. Chór ten prezentuje bogaty repertuar z okazji Dnia Kobiet, Dnia Seniora oraz spotkań wigilijnych. W 2020 roku Gołąb zainicjował nowy cykl comiesięcznych spotkań z zabawami i śpiewami. Mimo pandemii koronawirusa tradycyjne spotkania zostały zastąpione spotkaniami online, gdzie członkowie chóru prezentowali swoje wykonania na kanale „seniorzybytow youtube”.

[FOTORELACJA]345[/FOTORELACJA]

 

(BNO)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%