Zamknij
REKLAMA

BAKTERIE w borzytuchomskich wodociągach. Co dalej? [KOMENTARZ WÓJTA]

08.22, 22.11.2022 P.K. Aktualizacja: 08.24, 22.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że w borzytuchomskich wodociągach bytowski sanepid stwierdził obecność bakterii z grupy coli. Stężenie bakterii było tak duże, że woda nie mogła być wykorzystywana w żadnym celu, oprócz spuszczaniem wody w toalecie. Po przeprowadzonej dezynfekcji - w piątek - sanepid ogłosił, że bakterie utrzymują się w Jutrzence, Chotkowie i Struszewie. Woda może być jednak wykorzystywana do spożycia - należy ją wcześniej przegotować. Jaki plan ma wójt Borzytuchomia na poradzenie sobie z problemem?

Zgodnie z zaleceniem sanepidu wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia. Przegotowania wymaga woda wykorzystywana do przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń oraz kąpieli noworodków i niemowląt. Wodę bez przegotowania można wykorzystywać do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych i spłukiwania toalet.  W związku z tym, że Borzytuchom już od miesiąca zmaga się z niebezpiecznymi bakteriami, władze podjęły decyzję o całkowitym wyjałowieniu sieci wodociągowej i wszystkich urządzeń technicznych.

- Zlecono firmie specjalistycznej wykonanie monitoringu wizyjnego studni wraz z wyciągnięciem pomp głębinowych w celu sprawdzenia oceny stanu technicznego. Zostanie przeprowadzona dezynfekcja studni i sieci poprzez chlorowanie – 10l na każdą studnię. Dodatkowo zostanie zamontowana studnia z zaworem antyskażeniowym na sieci wodociągowej w kierunku Struszewa – uniemożliwiająca cofanie wody z odcinka Struszewo, Chotkowo do Borzytuchomia - mówi Witold Cyba, wójt Borzytuchomia.

Prace będą wykonywane od wtorku t.j. 22.11.2022 r. i potrwają ok. 20 dni. Ze względu na prace przy studniach, możliwe będą chwilowe przerwy w dostawie wody. Wójt zachęca wszystkich mieszkańców do wspólnego działania na rzecz niedopuszczania do niekontrolowanych przez gminę działań związanych z liniami wody.

- Zaistniała sytuacja jest uciążliwa dla mieszkańców i bardzo trudna dla Gminy. Staramy się jak możemy, aby zmienić ją w oparciu o wszystkie dostępne metody, przemyślane i skuteczne działania, oraz wsparcie firmy specjalistycznej. Wiem, że brak pełnej dostępności wody powoduje frustrację, ale proszę o wyrozumiałość i cierpliwość - dodaje wójt. 

[ZT]7940[/ZT]

 

(P.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%