Zamknij
REKLAMA

DWA RAZY po 140 000 brojlerów w Żukówku. Śmierdząca inwestycja?

00:05, 01.04.2021 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Kurniki w Żukówku (gm. Parchowo) zostaną rozbudowane. Do istniejących trzech obiektów dobudowane zostaną trzy kolejne dla ponad 140 000 brojlerów. Czwarty kurnik już wyrasta z ziemi. Niektórzy mieszkańcy obawiają się brzydkich zapachów. Sołtys Jan Ryngwelski potwierdza, że nie wszyscy są zadowoleni.

- Jeśli inwestor rozbuduje to według swoich planów, będzie niewesoło. Ma powstać nawet sześć kurników - mówi Jan Ryngwelski, sołtys Żukówka. - Już kilka lat temu, kiedy powstawały pierwsze trzy kurniki, ludzie siedzieli cicho. Nikt się nie buntował. Wynikało to z tego, że właściciel kurników był dyrektorem w firmie Drutex. Ludzie obawiali się, że jak zaczną protestować, to po prostu stracą pracę. Kilka lat temu został wyrzucony z tej firmy, ale kurniki zdążyły powstać. Co do tych nowoplanowanych, nie wiem czy ludzie mają świadomość, że budowane będą następne. Na razie o żadnych protestach nie słyszałem.

Według jego relacji, kurniki stwarzają największy problem, gdy są opróżniane. Co kilka tygodni otwiera się je i wywozi odchowane kurczaki. Wtedy w okolicy roznoszą się najbardziej intensywne, nieprzyjemne zapachy. 

- Smród jest nie do wytrzymania, już obecnie, przy tych aktualnie działających trzech kurnikach, więc mam obawy co będzie, jak powstaną następne? - komentuje sołtys Ryngwelski. - Ponadto jest przecież bardzo duży popyt na działki, które gmina mogłaby sprzedać. Zamiast stworzyć osiedle domków letniskowych, pozwolili na budowę kurników. Aktualnie kurniki to u nas temat tabu, bo ludzie niewiele na ten temat wiedzą. Podejrzewam, że dowiedzą się dopiero wtedy, jak pojawi się częściej brzydki zapach. Pamiętam też, że kiedyś była nawet jakaś lista przeciwników budowy kurników, ale w dziwnych okolicznościach zaginęła w jednym z domów. Na tym kilka lat temu sprawa się zakończyła.

ŚMIERDZĄCE POLETKO

Wójt Andrzej Dołębski na razie o protestach nie słyszał.

- Już przed rozpoczęciem budowy pierwszych trzech kurników kilka lat temu pojawiły się głosy krytyki, ale później ucichły. Nikt nie protestował i nie zadawał żadnych pytań - podkreśla Dołębski.

Jego zdaniem w tamtym czasie mieszkańcom bardziej przeszkadzało gminne poletko, na które wyrzucane były osady z oczyszczalni. Szczególnie dokuczliwe były przefermentowane ścieki z przydomowych oczyszczalni ścieków. 

- Od momentu, gdy zamontowaliśmy szlabany, uniemożliwiające wywóz osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków, skargi ustały. Dziś nikt postronny nie może tam wjechać, a my osady wywożone z gminnych oczyszczalni natychmiast przykrywamy ziemią. Każdorazowo wszystko jest zaorane - tłumaczy wójt.

Co do budowy kurników, przyznaje on, że gmina zawarła swego czasu porozumienie z inwestorem. To znany w okolicy przedsiębiorca, Bogdan Gierszewski. On dał płyty betonowe. Gmina z kolei pokryła koszt ich zamontowania na drodze prowadzącej do kurników. 

- Rozumiem, że może dwa czy trzy kurniki ludziom by nie przeszkadzały, ale jak zrobi się ich pięć czy sześć, zaczyna to urastać do rangi problemu - dodaje Dołębski. - W sprawie kurników ponad 2 lata temu wydano decyzję środowiskową. Nie było protestu, więc kurniki powstają zgodnie z prawem.

[ZT]3359[/ZT]

DECYZJA

W decyzji środowiskowej, wydanej 16 września 2019 roku czytamy, że chodzi o budowę kolejnych trzech kurników. Każdy z nich ma być na 47104 stanowiska. Oprócz tego powstać ma zaplecze socjalno-biurowe, kotłownia, 6 zbiorników do magazynowania paszy oraz płyty do gromadzenia obornika, ze zbiornikami na ścieki. 

W trzech, nowych kurnikach prowadzony będzie chów bezklatkowy, w technologii ściółkowej, od dnia zerowego do 42 dnia życia brojlerów, czyli do uzyskania przez nie średniej wagi około 2,3 kg. Planowanych jest 7 pełnych cykli, a więc siedmiokrotnie wszystkie kurniki będą opróżniane, co wiąże się dla mieszkańców z chwilowymi, większymi uciążliwościami. Łączna powierzchnia do chowu brojlerów w każdym budynku, to 3200 m2. Łączna ilość brojlerów w trzech kurnikach ma wynieść ponad 140 tys. sztuk.

Inwestorowi wskazano między innymi, że padłe zwierzęta ma przechowywać w mobilnym kontenerze z agregatem chłodniczym, a zastosowane materiały budowlane mają być przyjazne dla środowiska i posiadać powinny niezbędne certyfikaty. Ma też prowadzić pracę w gospodarstwie należycie, w celu maksymalnego ograniczenia emisji substancji szkodliwych oraz prawidłowo zbierać i wykorzystywać nawóz, dla zmniejszenia emisji odorów. Powstające nawozy naturalne mają być wykorzystywane do nawożenia gruntów własnych, rolnych inwestora, a w celu ograniczenia emisji amoniaku oraz odorów, zastosowane ma być wyżywienie fazowe oraz technologiczne działania prewencyjne, polegające na zachowaniu czystości wewnątrz obiektów oraz właściwego w nich mikroklimatu, a także okresowej kontroli sprawności systemu wentylacyjnego. Inwestor ma zadbać o utrzymanie porządku, zazielenienie terenów nieutwardzonych, wprowadzenie zieleni izolacyjnej, nisko- i wysokopiennej, otaczającej teren lokalizacji kurników oraz o systematyczne czyszczenie terenu siedliska. 

Ludzie wcześniej mogli zgłaszać swoje uwagi. Momentem, gdy pojawiło się obwieszczenie wójta gminy Parchowo, był podobno 6 lutego 2019 roku. Władze twierdzą, że od 7 lutego 2019 roku do 28 lutego 2019 roku ogłoszenie wisiało na tablicy w Żukówku. 

- Należy uznać, że realizacja tego przedsięwzięcia nie wpłynie znacząco na zmianę stanu środowiska w rejonie lokalizacji inwestycji - stwierdził na piśmie wójt gminy Parchowo. 

Cały obornik z kurników ma trafić na pola inwestora, które są jego własnością, o łącznym areale około 380 ha. Obliczono również, że łączna zawartość azotu z trzech nowych kurników, to 49 tys. kg na rok. Stwierdzono, że w takim przypadku areał pól uprawnych, będących w posiadaniu inwestora, pozwoli zagospodarować 100 proc. obornika wytworzonego w trzech nowych budynkach inwentarskich. 

W tym miejscu już stoją trzy podobne kurniki. Niektórzy mieszkańcy dopiero z publikacji w darmowej gazecie WIEŚCI Z POWIATU dowiedzieli się o nowej inwestycji. Poprosili redakcję o spotkanie. Do tematu wrócimy. 

Masz jakieś pytania w tej sprawie? Zadzwoń do redakcji pod nr tel. 513313112

[ALERT]1617228561681[/ALERT]

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

B. G A COB. G A CO

10 5

I znowu skasujecie mój komentarz. A więc perełki dziennikarstwa złotym piórem piszący musicie coś dodać chociaż raz w tygodniu jakis artykuł o panu Bogdanie G... . Jestescie mega beztronni🤣 05:25, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VvvVvv

13 4

Zezwalam 💩💩💩 aaaa i pozdrowienia dla najlepszego polskiego dziennikarza.
Bezstronność Pańskich artykułów jest już legendarna. A tak na marginesie mam ciekawy temat na artykuły. Ktoś nasrał pod drzewem w Żukówku. Proszę to pilne sprawdzić. Może to pan G.
05:40, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BoniBoni

11 3

A gdzie mają być stawiane kurniki jak nie na wsi? Może w centrum miasta?! Co się porobiło w tym kraju, że działalności rolniczej nie można prowadzić na wsiach... bo teraz są to kurorty lub sypialnie dla miastowych aby na łonie natury i przy miłych zapach łąk i lasów mogli sobie odpoczywać! Dajcie spokój rolnikom i farmom rolniczym bo ktoś to jedzenie musi przecież produkować! A nagonka na jednego lub drugie przedsiębiorcę, który chce zainwestować i płaci podatki, nie ma jakiegokolwiek sensu a wywołuje tylko niepotrzebne konflikty. Mam wrażenie, że taki hejt ze strony mediów, które przyczyniają się w dalszym ciągu do skłócenia Polaków jest komuś na rękę. 08:51, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FgFg

4 7

Ten cały B.G dawno powinien siedzieć za różnego rodzaju przekręty 14:21, 01.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MaryśMaryś

7 1

znasz te przekręty podaj na policję, a tak na marginesie, chyba nie wątpisz że wielki i bardzo bogaty wujek, gdyby tylko coś na BG miał, to już dawno by siedział? ponieważ (raczej) nic nie ma, więc jest ten portal, który ma upodlić BG tak bardzo jak tylko się da. 15:18, 01.04.2021


RX1904RX1904

10 1

Brawo dla Pana L.G że pozbył się tego tzw. karalucha z firmy ludzie bali się odezwać i protestować żeby nie stracić pracy ze ten człowiek to a tamto robi nie zgodnie z prawem dla mnie to kawał szcierwa i szmaty układy i układziki się skończyły nazwisko to nie wszystko B.G jesteś pan kawał Hama !!! 16:29, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Król AlbaniKról Albani

4 1

Pan Matuusz jest naprawdę najlepszym lokalnym dziennikarzem. 🤭🤭🥳🥳
🤪🤪🤪🤪🤪 19:11, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HhhHhh

1 0

W Pomysku Małym też mają powstać nowe kurniki... Przeciw wydaniu decyzji środowiskowej też nikt nie wystąpił... Panie czy ludzie w ogóle o tym wiedzą :/ 11:32, 05.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KKKK

0 0

Zapewne tez od tego samego inwestora? Lub jego braci? 17:37, 07.04.2021


REKLAMA
REKLAMA
0%