Zamknij
REKLAMA

W Bytowie nie ma domu pogrzebowego. Czy i kiedy powstanie?

18:00, 27.09.2019 | C.K
Skomentuj
REKLAMA

Zbliżający się coraz większymi krokami okres Wszystkich Świętych powoduje, że coraz częściej przypominany jest temat domu pogrzebowego w Bytowie, a właściwie jego braku na cmentarzy przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki. Pomimo wielkich planów, obiekt do tej pory nie powstał.

Każdy z mieszkańców, który musi stawiać czoła zorganizowaniu pochówku swoim bliskim obecnie odbywa się w uwłaczających okolicznościach, zarówno dla osób zmarłych, jak i ich rodzin. Pomieszczenie do przechowywania zwłok znajduje się przy szpitalu i jak nietrudno się domyślić, miejsce to nie powinno służyć do tego celu.

Po raz pierwszy głośno na temat wybudowania domu pogrzebowego w Bytowie zrobiło się niespełna ponad 7 lat temu. Wówczas radni, m.in. Barbara Pobłocka składała do urzędu stosowne pisma, które wówczas częściowo przyniosły skutek. Po czterech latach włodarze gminy wydali kilkadziesiąt tysięcy złotych na stworzenie koncepcji wybudowania domu pogrzebowego, wraz z zagospodarowaniem terenu cmentarza przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki. Poza tym, nic od tamtego czasu się nie ruszyło.

Po trzech latach, temat ponownie poruszył inny z radnych. Leszek Szymczak uważa, że brak miejsca, w którym rodziny godnie mogą pożegnać swoich bliskich jest czymś niedopuszczalnym. - Uważam, że obecna kadencja Rady Miejskiej powinna ten temat rozwiązać. Chciałbym, aby radnym, ale przede wszystkim mieszkańcom przedstawiono plan działań w zakresie powstania domu pogrzebowego, abyśmy mogli w sposób godny pożegnać się z naszymi najbliższymi - powiedział.

[ZT]1538[/ZT]

Rzeczone kilkadziesiąt tysięcy złotych, wydane kilka lat temu przez gminę przeznaczono na.. cele badawcze - taki wniosek można wysnuć po odpowiedzi burmistrza. W październiku 2016 roku stosowną koncepcję stworzyło słupskie Studio Projektowe Rapid D. J. Skołysz Spółka Jawna. - Koncepcja stanowi dla organów gminy cenny materiał, który pierwotnie posłużył do przeprowadzenia analiz w sprawie przedsięwzięcia - odpowiada Ryszard Sylka.

Wszelkie następne analizy ryzyka finansowego pod kątem budżetu gminy okazywały się negatywne. - Po przedstawieniu wszystkich zebranych materiałów i ustaleniu, iż niewielka roczna ilość pochówków, a także wysokie koszty operacyjne i eksploatacyjne nie wpłynęłaby korzystnie na finanse, Rada Miejska nie wyraziła zgody na przeprowadzenie wyboru partnera prywatnego, który miałby się podjąć realizacji zadania w postaci wybudowania domu pogrzebowego - wyjaśnia burmistrz.

Poza samym domem pogrzebowym, na terenie cmentarza miały też powstać pełne zaplecze socjalne dla pracowników obsługi, pomieszczenia biurowe, magazynowe i garaż oraz zespół pomieszczeń komercyjnych (kwiaciarnia z zapleczem), a także ogrodzenie z nowym wjazdem, oświetlenie i zespoły zieleni. Wskutek braku możliwości realizacji zadania z dotychczas zebranymi wnioskami i ustaleniami, włodarze gminy analizują możliwość wybudowania domu pogrzebowego na terenie istniejącej kaplicy cmentarnej.

- Przewiduje się możliwość przebudowy zaplecza na niewielką kostnicę. W miejsce istniejącej sali pożegnań zostałaby wybudowana nowa kaplica o pojemności ok. 100 miejsc siedzących. Planowane rozwiązanie przyniosłoby odczuwalną i oczekiwaną poprawę. Planuje się rozpocząć prace w tym zakresie w najbliższym możliwym terminie, który uzależniony jest od możliwości budżetowych naszej gminy - kończy Ryszard Sylka.

[ALERT]1569599178300[/ALERT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA