Zamknij
REKLAMA

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia. Zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób

14:06, 24.03.2020 | C.K
REKLAMA
Skomentuj

Musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia, właściwie wyłącznie do absolutnego minimum, nie powinny poruszać się więcej, niż dwie osoby - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Jeżeli dostrzegliście w swoim miejscu zamieszkania osobę lub osoby, które złamały nakaz kwarantanny, dajcie nam znać. Kontakt w tej sprawie: adres e-mail [email protected] lub Alert24 poniżej:

[ALERT]1585055488991[/ALERT]

Morawiecki poinformował po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego o konieczności wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Widzimy wyraźnie, że jest to niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się i nie dopuścić do sytuacji, jakie widzimy na co dzień w Hiszpanii czy Francji - mówił premier.

Premier podkreślił, że nowe decyzje rząd podejmuje, żeby ,,kupić sobie czas".

Kupujemy sobie czas - dla nas wszystkich, dla lepszego przygotowania służby zdrowia, dla przygotowania kolejnych miejsc. Mamy już 19 szpitali jednoimiennych, żeby przygotowywać kolejne szpitale na wszelki wypadek, chcemy wyprzedzać bieg wydarzeń w sytuacji, gdyby nastąpił ten zły scenariusz lub bardzo niedobry - dodał.

Ale my musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia - do właściwie absolutnego minimum. Nie powinny poruszać się więcej, niż dwie osoby. Wszelkie przekraczanie tych norm, tych ograniczeń, które dzisiaj dodatkowo jeszcze narzucamy, może być zabójczo niebezpieczne - mówił premier.

Na konferencji prasowej obecny był również minister zdrowia, Łukasz Szumowski, który dodatkowo wzniecił zasadność tych ograniczeń.

Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć. Takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa czy po prostu przejście się - oczywiście są dla naszego zdrowia psychicznego również potrzebne - to nie oznacza, że mamy się gromadzić na placach, to nie oznacza, że mamy iść na plac zabaw z dziećmi, to nie oznacza, że mamy pójść na bulwary i wspólnie grillować ze znajomymi - powiedział.

Wprowadzone ograniczenia dotyczą przemieszczania się z wyjątkiem:

  • drogi do i z pracy,
  • wolontariatu w walce z koronawirusem,
  • niezbędnych spraw życia codziennego.

Ograniczenia dotyczą również komunikacji w transporcie zbiorowym - od teraz miejsca siedzące dzielone są na dwa. Cały czas obowiązują ograniczenia dotyczące działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej, a także zakraz zgromadzeń i imprez.

W powiecie bytowskim jak dotąd nikt nie złamał zakazu wyjścia z domu. Jeszcze wczoraj, według bytowskiego sanepidu takich przypadków było 97, jednak dziś oficjalny komunikat jeszcze się nie pojawił.

Te osoby, które kontrolowaliśmy, znajdowały się w wyznaczonych do tego miejscach - mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej w Bytowie, Michał Gawroński.

Do złamania kwarantanny doszło jednak w powiecie człuchowskim. Wczoraj funkcjonariusze ujawnili dwa przypadki niestosowania się do tego nakazu. W pierwszym przypadku mężczyzna objęty kwarantanną „wyskoczył na działki na piwko z kolegami”. W drugim przypadku, mężczyzna, który powinien być w domu spacerował po miejscowości, w której mieszka, ten sam mężczyzna został skontrolowany ponownie w tym samym dniu i ponownie patrol nie zastał go w domu. Mężczyzna wyszedł kolejny raz z na spacer, nie potrafił logicznie wytłumaczyć, czemu nie stosuje się do kwarantanny. Wobec obu mężczyzn policjanci prowadzą aktualnie postępowanie z art. 116 kodeksu wykroczeń. O sytuacji został powiadomiony również Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który może nałożyć za takie zachowanie karę w wysokości nawet 30 tys. zł.

[ALERT]1585055715244[/ALERT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ibytow.pl | Prawa zastrzeżone