Zamknij
REKLAMA

Polska 2050 POGANIA rząd PiS ws. pandemii. Obowiązkowe szczepienia!

23:03, 05.01.2022 | .
Skomentuj Konferencja Ruchu Polska 2050
REKLAMA

Nadchodzi już nie kolejna fala, ale prawdziwe tsunami - tak aktualną sytuację ws. pandemii określają przedstawiciele Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Zorganizowali dziś w Gdańsku konferencję prasową w sprawie działań podejmowanych przez rząd w celu przeciwdziałania pandemii.

Przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni Michał Kobosko podkreślił, że w Polsce mamy najwyższą w Europie liczbę tzw. nadmiarowych zgonów (na COVID i inne schorzenia) w związku z epidemią. 

- Zmarło już ok 200 tys. osób. W samym Gdańsku, w grudniu, zmarło najwięcej osób od 1945 r. i to pomimo zaszczepienia ponad 70 proc. mieszkańców - mówi Kobosko.

Wskazał, że nadchodzi już nie kolejna fala, ale prawdziwe tsunami.

- Zostały przekroczone wszystkie wskaźniki, które min. Niedzielski sygnalizował jako czerwone linie, po których rząd podejmie wyraziste działania. Tych działań ciągle niestety nie ma i w kolejny kryzys pandemiczny wkraczamy nieprzygotowani w dostatecznym stopniu, z prawie 20 tys. zajętych łóżek szpitalnych - alarmuje Kobosko. - W obliczu takiej katastrofy czas wznieść się ponad podziały polityczne. Umierają zwolennicy wszystkich partii, wobec życia i śmierci wojny polityczne powinny zostać odłożone na bok.

Wiceprezes Stowarzyszenia Polska 2050 Agnieszka Buczyńska skomentowała sytuację rodziców i dzieci, które zgodnie z założeniami rządu 10 stycznia powinny wrócić do szkół. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia oferuje wyłącznie komentarze „na dziś”, co nie pozwala rodzinom zaplanować najbliższych tygodni, ponieważ w świetle wypowiedzi przedstawicieli rządu zmian można spodziewać się w każdej chwili.

- Niepokoi także spadek liczby szczepień dzieci, odnotowany przez Ministerstwo, co wymaga zintensyfikowania akcji promocyjnych i informacyjnych, a także przywrócenia akcji szczepień w szkołach, co postuluje Polska 2050 - zaznacza Buczyńska.

Przypomniała także, że od początku pandemii stowarzyszenie Polska 2050 angażuje się bezpośrednio w akcje społeczne związane z pomocą osobom najsłabszym - akcje pomocy w zakupach, zbiórki rzeczy dla potrzebujących, wsparcie dziecięcych oddziałów psychiatrycznych, przygotowywanie posiłków dla osób w kryzysie bezdomności, czy tzw. koperty życia dla osób starszych, zawierające informacje dot. stanu zdrowia, które mogą pomóc w sytuacji konieczności udzielenia im pomocy.

Radca prawny i członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050 Miłosława Zagłoba przedstawiła stanowisko Polska 2050 wobec poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19, zwanego ustawą sanitarną.

- Brak Oceny Skutków Regulacji, która byłaby obowiązkowa dla rządowego projektu ustawy, budzi poważne wątpliwości, co do tego jak te regulacje przygotowano - czy policzono realne koszty ich wdrożenia i realistycznie oszacowano skutki - mówi Zagłoba.

[ZT]5674[/ZT]

Polska 2050 zgłosiła poprawki do projektu ustawy, którego wysłuchanie publiczne odbyło się w Sejmie 5 stycznia. Oto ich postulaty:

• Koszty powszechnego testowania nie mogą być przerzucone na obywateli – a liczba testów do dyspozycji pracodawców i usługodawców nie może być arbitralnie ograniczana.

• W Polsce powinien obowiązywać standardowy okres ważności testów: 72 godziny w przypadku testów PCR oraz 48 godzin w przypadku szybkich testów antygenowych, który państwa członkowskie UE uzgodniły jeszcze jesienią, a w odniesieniu do zaświadczeń o przebytej infekcji wirusa SARS- CoV-2 przez pierwszych 180 dni po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu PCR lub certyfikat zaszczepienia przeciwko COVID-19.

• Dane o wynikach testów, a także dane o przebytej infekcji COVID-19 lub o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 - w tym wizerunek, który ma znaleźć się w projektowanej aplikacji do kontroli, stanowią dane osobowe szczególnej kategorii w rozumieniu przepisów RODO i muszą podlegać lepszej ochronie niż w projektowanych przepisach.

• Niezbędne jest wprowadzenie obowiązkowych szczepień grup zawodowych: nauczycieli i pracowników publicznych i niepublicznych szkół i placówek oświatowych, publicznych i niepublicznych instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, dziennych opiekunów i pracowników placówek pieczy zastępczej, pracowników instytucji pomocy społecznej oraz osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym z tymi podmiotami, jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia w zakresie ich stanu zdrowia.

• Należy wprowadzić obowiązek szczepień dla posłów i senatorów, ponieważ ich obowiązkiem jest dawanie przykładu, a wprowadzenie takiego ograniczenia ich wolności jest dopuszczalne, gdy przemawia za tym inna konstytucyjne wartość, której projektodawca daje pierwszeństwo. Konstytucyjną wartością jest w tym przypadku zdrowie publiczne, a zgodnie z art. 1 ust 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora posłowie i senatorowie wykonują swój mandat kierując się dobrem Narodu.

Zespół Ekspertów Instytutu Strategie 2050 opracował zestaw 10 rekomendacji dotyczących działań przeciwpandemicznych w najbliższych tygodniach.

1. Intensywna promocja szczepień w formie ogólnopolskiej kampanii w mediach społecznościowych i publicznych oraz kampanii celowanych.

2. Politycy powinni świecić przykładem: należy wprowadzić obowiązek zaszczepienia posłów i senatorów.

3. Ochrona najbardziej narażonych: konieczne jest wprowadzenie obowiązku szczepień pracowników i współpracowników na umowach cywilnoprawnych jednostek opieki długoterminowej i placówek pomocy społecznej, nauczycieli i opiekunów w przedszkolach i żłobkach, a także wsparcie organizacji testów i szczepień dzieci w szkołach.

4. Uregulowanie wszystkich obostrzeń w ustawie, nie w rozporządzeniach.

5. Zdecydowane ściganie osób wykonujących zawody medyczne szerzących nieprawdziwe treści dotyczące pandemii oraz szczepień, a także osób wytwarzających oraz posługujących się fałszywymi certyfikatami szczepień.

6. Dostępne dla wszystkich i darmowe testy.

7. Czasowa reorganizacja szpitali – w każdym województwie należy zidentyfikować kilka specjalistycznych szpitali oraz kilka wielospecjalistycznych, które będą dedykowane wyłącznie chorym bez Covid19 oraz uruchomienie dedykowanego system testowania przy przyjęciu do tych szpitali.

* w tym jak najszybsze uruchomienie Szpitala Tymczasowego w Gdańsku!

8. Wprowadzenie przepisów umożliwiających pracodawcom i usługodawcom weryfikację zaszczepienia.

9. Transparentny i sprawiedliwy system delegowania do pracy przy Covid medyków, zamiast dotychczasowych arbitralnych decyzji wojewodów i ochrona systemu POZ przed pogorszeniem warunków udzielania świadczeń i wydłużającymi się kolejkami.

10. Wydanie rekomendacji dotyczących przestrzegania w kościołach przepisów sanitarnych (limity, dezynfekcja, dystans, maseczki) oraz wydawania komunii wiernym na rękę.

Lider Polska 2050 w Gdańsku Łukasz Kopeć wskazał, że Polska 2050 popiera postulaty organizacji przedsiębiorców dotyczące podjęcia w trybie pilnym prac:

• nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy,

• nad aktami prawnymi ograniczającymi dostęp osób nieposiadających UCC do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu,

• działań eliminujących i penalizujących wysokimi karami proceder oszustw związanych ze szczepieniami, oraz

• zmobilizowania służb porządkowych do egzekwowania już obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych.

Podkreślił, że rząd nadal nie traktuje poważnie przedsiębiorców - pracodawców i usługodawców, których w dodatku uderzy w 2022 roku na równi z kolejną falą zakażeń, fala drożyzny.

CHCESZ WIĘCEJ INFORMACJI? CZYTAJ DARMOWE WIEŚCI Z POWIATU!

SKUTECZNA REKLAMA? TYLKO U NAS! Darmowa gazeta WIEŚCI Z POWIATU (nakład 30 000 szt.) + portale informacyjne (www.ibytow.pl www.miastko24.pl www.iszczecinek.pl ) + Gazeta Miastecka + GRATIS Spotted Bytów

tel. 513 313 112 e-mail: [email protected]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

SuwerenSuweren

5 1

Banda pi*********** zamordystów! Będziemy pamiętać przy urnach wyborczych! 10:39, 06.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Larss Larss

1 6

Możesz sobie pamiętać i możesz się nie szczepić. Chcesz zachorować i wyciągnąć kopyta to twoja sprawa, ale antyszczepionkowcy i płaskoziemcy powinni płacić z własnej kieszeni jeżeli złapią covida. 10:56, 06.01.2022


klioklio

5 0

Wypowiedź nijakiego Larssa dowodzi, że być może szczepienia chronią przed Covid, ale przed głupotą już niekoniecznie. 11:16, 06.01.2022


mismis

2 0

moje ciało mój wybór 08:24, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%